Untitled Document

Homer Auto Service yeni genel müdürlük binasının açılışını yaptı

“Yolculuk keyfinin kesilmediği bir dünya yaratmak” vizyonu ile 15 yıl önce faaliyete başlayan Homer Auto Service Dudullu Sanayi yolunda yeni genel müdürlük binasını seçkin davetlilerin katılımı ile açtı.

Kurumsal hizmet veren Homer Auto Service’in genel müdürlük binası açılışına Sigorta ve filo firmalarının üst düzey yöneticileri ile sektörün içerisinde bulunan firmaların temsilcileri katıldılar.

Açılışta bir konuşma yapan Homer Auto Service Genel Müdürü Haluk Yeşilbayraktar; “15 yıl önce yola çıktığımız bu yolda bu gün network ağımız 68 servis noktası ile bütün Türkiye’ye kesintisiz hizmet ulaştırmaktadır. Yeni genel müdürlük binamızda birde merkez servis hizmete girmiştir. AR-GE çalışmalarına hız verdiğimiz bu dönemde bu servisimiz kalifiye elemen yetişmesinde, personel eğitiminde çalışmalarımıza katkı sağlayacaktır. Yine bu servisimizde daha kaliteli ve ekonomik tamir yöntemleri konusunda kendimizi geliştireceğiz. 68 Servis noktasında bulunan servislerimizin personel kalitesi vereceğimiz eğitimler ile daha üst seviyeye çıkmış olacaktır.” dedi.

Homer Auto Service; Yönetim gücü ile Hasar Onarımını hızlı ve tasarruflu yapabilmektedir. Bakım Arıza yönetimi, Hasar onarım yönetimi, Mini onarım, Yol kenarı onarımı, Lastik yönetim ve saklama hizmetlerini bütün Türkiye genelinde müşterilerine sunmaktadır.

Operasyon destek yönetimi içerinde Filo operasyon ve sigorta operasyon yönetimi ile sigorta firmalarının müşterilerine ve filo sahibi firmalarının müşterilerine koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

“Bir şeyler yolunda gitmediğinde gidebileceğiniz 68 yer var.”

Tüm Türkiye’de araçlarınızla ilgili her türlü tamir, bakım ve destek ihtiyaçlarınız için Homer daima hizmetinizde.

...

Devamı için Tıklayınız

Bereket Emeklilik'ten çiftçilere özel ürün

Bereket Emeklilik, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle, çiftçilerin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanan hayat sigortası ürünü ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ve ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürünlerini tanıttı.Toplantıda konuşan Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör, 700 civarında acente ve banka kanallarını kullanarak hizmet verdiklerini ifade ederken, çiftçiler için tasarlanan sigorta ürünleri hakında da bilgi verdi. 

Müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler hazırlamayı misyon edinen Bereket Emeklilik,14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde, çiftçiler için çok özel bir ürün hazırladı. Bereket Emeklilik, çiftçilerin ihtiyaçları göz önüne alarak ve onların hayatını kolaylaştırmak noktasından yola çıkarak ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürününü geliştirdi. Şirket, aynı zamanda bir diğer hayat sigortası ürünü ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası’nı da müşterilerinin hizmetine sundu. Katılım sigortacılığı kurallarına uygun olarak hazırlanan ürünler, ayrıca sağladıkları asistans hizmetleriyle de dikkat çekiyor.

Uzman danışmanlardan canlı destek

Sigortalının vefatı durumunda aile bireylerine toplu ödeme yapan ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası; sigortalının ailesinin taksit, fatura, mutfak, eğitim ücretlerini karşılamanın yanı sıra çiftçilik giderlerini düşünerek farklı teminat paketleri sunuyor. Çiftçiler için özel olarak hazırlanan ürünün fark yarattığı bir diğer nokta ise sağladığı asistans hizmetleri. ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası, sigortalının, uzman ve konusunda lisanslı danışmanlar ile telefon üzerinden alabileceği Veteriner Desteği, Besicilik Teknikerliği Desteği ve Ziraat Mühendisliği Desteği hizmetlerini de kapsıyor. Bunun yanında, ürünle beraber sigortalıya sunulan Traktör Bakım Paketi ile sigortalılar, garanti süresi dolmuş traktörlere yapılacak yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişimi gibi işlemlerde %10’luk indirimden faydalanıyor.

Sunulan avantajlar bununla da bitmiyor. ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası yaptıranlar, anlaşmalı olan istasyonlardan indirimli akaryakıt alabiliyor. Bunun yanında, araç lastiğinin patlaması, araç aküsünün ya da yakıtının bitmesi sonucu aracın yolda kalması durumunda sigortalı yılda bir defaya mahsus olarak ücretsiz çekici hizmetinden yararlanabiliyor. Ürün ile beraber verilen Diş Paketi ise, anlaşmalı kurumlarda yılda bir defaya mahsus olmak üzere diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi hizmetlerinden ücretsiz faydalanılmasını sağlıyor.

Bereket Hayat Arkadaşı' Hayat Sigortası

Bereket Emeklilik ’in sunduğu bir diğer ürün de ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası oldu. Sigortalının hem kendisini hem de ailesini beklenmedik risklere karşı güvence altına alan ürün, bordrolu ve özel sektör çalışanı sigortalının işsiz kalması durumunda maksimum 6 ay olmak üzere, işsizlik durumu sona erene kadar teminatta belirtilen tutar kadar işsizlik ödemesi sağlıyor. Sigortalının bu sürede iş bulması durumunda eğer yeni işte alınan maaş bir önce işten %20 ya da daha düşükse, aylık maksimum 2 bin liraya kadar her yıl en fazla 6 ay olmak üzere maaş farkı ödemesi yapıyor. Prim ödemelerinde vergi avantajı sunan ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası da çok sayıda asistans hizmetiyle beraber geliyor. Anlaşmalı sağlık kurumlarında indirim, diş paketi, diyetisyen ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yanında, anlaşmalı istasyonlarda akaryakıt indirimi, spor salonları ve otel konaklamalarında indirim bulunuyor. Sigortalının aracının yolda kalması durumunda çekici hizmeti, oto bakım indirimleri, vale, araç kiralama, taksi ve seyahat asistans hizmetleri de paket içinde bulunuyor.

...

Devamı için Tıklayınız

Allianz Türkiye 2017’de 9,2 milyar TL ciro yaptı

Allianz Türkiye, 22,8 milyar Türk lirası aktif büyüklük ve 9,2 milyar ciroyla finansal gücünü korudu. Türkiye’ye yatırımlarına 2018 yılında da hız kesmeden devam eden Allianz, 27 milyon avro yatırımla İzmir’de hayata geçirdiği operasyon merkezi Allianz Kampüs’te hizmet vermeye başladı. Allianz’ın diğer bir yatırımı da 5 milyon avro ile Türkiye’nin ilk akredite deprem laboratuvarı olacak.

Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui ve Allianz Türkiye CFO’su Ersin Pak, kurumun 2017 yılı finansal sonuçlarını değerlendirmek ve önümüzdeki dönem hedeflerini paylaşmak üzere bir basın buluşması düzenledi. Somersan Coqui, toplantıda şu bilgileri verdi:

“Sektörde öncülüğümüzü, finansal gücümüzü koruduk ve paydaşlarımız için değer yaratmayı sürdürdük”

“Global ekonomiyi derinden etkileyen siyasi, ekonomik ve jeopolitik gelişmelerin yaşandığı bir yılı geride bıraktık. Bu zorlu yılda Türkiye ekonomisi, kredi derecelendirme kuruluşlarının kararları ve yükselen enflasyon gibi unsurlara rağmen, Kredi Garanti Fonu gibi teşvik adımlarının da etkisiyle büyüme performansı gösterdi. Bu süreçte sigorta sektörü büyüdüyse de, etkisini her geçen yıl daha da hissettiren doğal afetler ve mevzuatta yaşanan beklenmedik değişikliklerden etkilendi. Böyle bir atmosferde Allianz Türkiye’nin üç şirketi olarak, Allianz Grubu’ndan da aldığımız güçle sektör liderliğimizi sürdürdük. 22,8 milyar Türk lirası aktif büyüklüğü, 9,2 milyar Türk lirası prim ve katkı payı üretimi ile 807 milyon Türk lirası net kârla sektördeki finansal gücümüzü koruduk. Müşterilerimiz, hissedarlarımız, dağıtım kanallarımız, çalışanlarımız ve toplumumuz için değer yaratmaya devam ettik.”

...

Devamı için Tıklayınız

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar sektörü değerlendirdi

Türkiye Sigorta Birliği’nin düzenlediği, sektörün 2017 yılına ilişkin sonuçlarının ve gelecek dönem beklentilerinin değerlendirildiği basın toplantısında, Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar sigortanın işlevlerine değinerek “Bugününü koruyamayan toplumlar geleceğe güvenle bakamaz” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, sektörün 2017 sonu itibariyle prim üretiminin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artışla 46,5 milyar TL olarak gerçekleştiğini ifade ederek,  sektörün ekonomiye 119 milyar TL fon sağladığını ve 8,2 milyon konuta,17,5 milyon araca, 1.5 milyon işletmeye teminat verdiğini ayrıca 2,7 milyon kişiye de sağlık teminatı sağladığını vurguladı. Sektörün tazminat ödemelerine de değinen Çağlar, geçen yıl sektörün toplam 28,4 milyar TL tazminat ödediğini belirterek bunun günde,  112 milyon TL ödemeye tekabül ettiğini ifade etti.

...

Devamı için Tıklayınız

MAPFRE Sigorta’dan fırsat eşitliğine destek

MAPFRE Sigorta, cinsiyet eşitliği, iş hayatında kadının güçlendirilmesi ve çeşitlilik konularındaki çalışmalarına yeni birer eğitim programı ekledi. Üst ve orta kademe yöneticilerine yönelik “Cinsiyet Konusu Odaklı Çeşitlilik ve Kapsayıcı Liderlik Programı” ve geleceğin kadın liderlerine “Kadın Yöneticilere Özel Liderlik Gelişim Programı” adlı iki yeni eğitim programını hayata geçiren MAPFRE Sigorta, ayrıca Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından verilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikası alan ilk sigorta şirketi oldu. MAPFRE Sigorta, cinsiyet eşitliği bilincini kurum kültürüne entegre etmek, çeşitlilik konusunda duyarlılık yaratmak ve kadın çalışanlarının liderlik yönlerini daha da geliştirmek adına "Cinsiyet Konusu Odaklı Çeşitlilik ve Kapsayıcı Liderlik Programı” ve “Kadın Yöneticilere Özel Liderlik Gelişim Programı” adıyla iki yeni eğitim programını hayata geçiriyor. MAPFRE Sigorta, bu eğitim programlarını ve çeşitlilik konusundaki diğer çalışmalarını 21 Şubat Çarşamba günü, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar ve Coachzone Kurucu Ortaklarından Burcu Yalman’ın da konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıyla aktardı. Toplantıda ayrıca MAPFRE Sigorta yöneticilerine, KAGİDER tarafından toplumsal cinsiyet eşitliğini ve istihdamda kadın güçlenmesini destekleyen şirketlere bağımsız bir değerlendirme sürecinin ardından verilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikası da takdim edildi. E&Y denetim firması tarafından işe alım, eğitim, kariyer planlama, terfi, iletişim, politikalar ve kurumsal reklamlar gibi tüm süreçleri cinsiyet eşitliği bakımından denetlenen MAPFRE Sigorta, kendi sektöründe FEM Sertifikası almaya hak kazanan ilk şirket oldu. MAPFRE Sigorta Genel Müdürü Alfredo Munoz, konuya ilişkin şunları söyledi: “MAPFRE tüm dünyada çeşitlilik konusunu çok önemsiyor. İş hayatında çeşitlilikten beslenmek bizi diğerlerinden ayıracak bir farklılaşma alanı. Cinsiyet eşitliği konusunda hem Grup genelinde hem de Türkiye’de çok sayıda aksiyon alıyoruz. Bu bağlamda KAGİDER tarafından verilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikası bizim için çok büyük değer taşıyor. Ayrıca sektörümüzde bu sertifikayı almaya hak kazanan ilk şirket olmanın da gururunu taşıyoruz.” MAPFRE Sigorta İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Necla Aksoy ise “Bir kurumda cinsiyet dengesi olduğu zaman o kurumun verimliliğinin çok daha fazla arttığı bilinen bir gerçek. Biz de kurum kültürü olarak değişimin sürdürülebilir olması için yönetimin de bu değişime dahil olması gerektiğini benimsiyoruz. MAPFRE olarak yalnızca cinsiyet çeşitliliği değil tüm farklılıkları, çeşitlilik olarak değerlendiriyor ve iş avantajına dönüştürüyoruz. Yöneticileri ve ekipleri herkesin kendini değerli, işin içinde hissettiği ve potansiyelini tam olarak yansıttığı ortamlar yaratma konusunda destekleyen bu program, şirketimizde kapsayıcı bir iş ortamı ve dengeli liderlik yaklaşımı yaratmaya, çeşitliliği anlamaya, çeşitliliğe değer vermeye ve çeşitlilikten kazanım sağlamaya, dişi-eril enerji dengesine ve kadın yöneticilerin kurum içi ve dışında yarattıkları veya yaratmak istedikleri etkiye katkıda bulunacak. Tam da bu eğitim programına hazırlanırken KAGİDER’den gelen güzel haber ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bize gösterdi. Bu konuya yaptığımız tüm katkıları çok değerli buluyorum.”

...

Devamı için Tıklayınız