Untitled Document

Acenteler, Fibaemeklilik ile kabuk değiştiriyor

Esnek, hızlı ve yenilikçi yapısını acente ağına da yansıtan Fibaemeklilik, bu alanda kısa sürede elde ettiği başarının gerekçelerini basın toplantısında masaya yatırdı. ERGO Emeklilik ve Groupama Emeklilik acentelerini bünyesine katan Fibaemeklilik, ‘müşteri memnuniyeti eşittir acente memnuniyeti’ yaklaşımını benimseyerek planlı ve iddialı bir atılım süreci içerisine girdi. Fibaemeklilik, acenteler tarafından “en çok tercih edilen” olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.

Fibaemeklilik, 2017’de başlattığı acente ağı atağını 2018’de de sürdürüyor. Şirketin ERGO Emeklilik satın alımı sonrası 320’ye ulaşan acente sayısı, Groupama portföy devri sürecinin tamamlanmasıyla 730’u bulacak.

Fibaemeklilik, acente memnuniyeti odaklı yeni yaklaşımını ve sektörde ilk olma niteliğindeki yeni uygulamalarını, Genel Müdür Erol Öztürkoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Nehir Aksın Bahar’ın katılımlarıyla düzenlenen toplantıda tanıttı.

Toplantıda konuşan Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, şunları söyledi:

“Müşteri memnuniyetindeki sürekli artış grafiğimizi acentelere taşımak amacıyla bu alanda sektöre getirdiğimiz yenilikçi bakış açısını önümüzdeki dönemde bir adım daha ileri taşımayı planlıyoruz. Müşterilerimizle doğrudan temas eden acentelerimizin üstlendiği elçilik rolünü önemsiyor, bu anlayışla ‘müşteri memnuniyeti eşittir acente memnuniyeti’ yaklaşımını benimsiyoruz. ERGO Emeklilik satın alımından itibaren acente ağımıza yatırım yaparak daha da büyük bir organizasyon haline gelmeyi hedefledik. ERGO sürecinde elde ettiğimiz deneyim ve başarı, Groupama Emeklilik gibi 420 acentelik çok geniş bir ağın portföy devrine talip olma konusunda iddialı ve cesur olmamızı sağladı. Aynı zamanda Groupama tarafının da bu deneyimimizi yakından takip ettiğini ve acentelerin beklentilerini en iyi Fibaemeklilik’in karşılayabileceği kabulüyle çok güçlü rakipler arasından bizi tercih ettiklerini gururla söyleyebiliriz. “

Fibaemeklilik Genel Müdür Yardımcısı Nehir Aksın Bahar ise ERGO Emekilik satın alımı sonrası Fibaemeklilik bünyesine dahil olan acentelerin performansından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “Fibaemeklilik ailesine katılan ERGO Emeklilik acenteleri, aradan geçen kısa sürede hayat sigortası üretimlerini ikiye katladılar. BES tarafında ise satışları, kendi banka kanalımız üzerinden yaptığımız satışlar ile başa baş düzeyde. Bunun tesadüfî bir başarı değil, izlediğimiz acente memnuniyeti politikasının doğal bir sonucu olduğunu düşünüyoruz.”dedi.

Acenteler neden Fibaemeklilik’i tercih ediyor?

Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, acente ağında elde edilen başarının gerekçelerini ise şöyle yorumladı:

“Acente ağımızın genişlemesi sürecinde planlı ve hazırlıklı hareket ediyoruz. Bu alanda önceliği acentelerimize operasyon yaratmadan entegrasyon sağlayabilme konusuna verdik. Fibaemeklilik ailesine dahil olan acenteler, imzasız ortamda satış için gerekli altyapıya anında kavuşuyor. Kurulum için zaman harcamıyor, hiçbir operasyonel zorluk ile karşılaşmıyor ve böylelikle doğrudan işlerine odaklanabiliyorlar. E-acente online platformumuz satış ve raporlama için sorunsuz bir ortam sağlıyor. Buna ek olarak kısa bir süre sonra müşteri bazında işlemlerini merkez ile koordineli yapabilmelerini, tüm soru ve taleplerine hızla ve doğrudan yanıt alabilmelerini sağlayacak CRM portalimizi de acentelerimizin kullanımına açacağız. Başarı getiren bir diğer avantajımız ise Fibaemeklilik olarak acenteye öncelik veren ve onların ihtiyaçlarına cevap veren özelleştirilmiş bir yapıya sahip olmamız. Doğamız gereği acentelerimizle daha hızlı ve butik çalışabiliyoruz. Komisyon sistemimizi sattıkları ürün gamına göre acentelerimizi mutlu etmek üzere şekillendirdik. Piyasadakilerden farklı ürünlerimiz olması, özellikle hayat sigortası tarafında acentelerimizin elini güçlendiriyor. BES’te ise müşterilerimize fon önerisi getirebilen tek emeklilik şirketi olmamız acentelerimizin, müşteri karşısında gücünü artırıyor. Tüm bunların yanında, Fibabanka desteğini arkamıza almamızın da acentelerimiz açısından avantajları var: Sigorta şirketlerine teminat vermekle yükümlü olan acentelerimiz için, Fibabanka’dan ilk yıl 50.000 TL’ye kadar komisyonsuz teminat mektubu sağlıyoruz. Cep şubesinde ücretsiz işlem imkânı, 12 ay ücretsiz hesap işletimi, ilk yıl aidatsız Business Kredi Kartı, tüm ATM’lerden masrafsız hizmet alabilme ve Sanal Pos gibi ek değerler ile finansal ihtiyaçlarında da acentelerimizin yanındayız.”

Öztürkoğlu: “Hayalimiz acenteleri bir finansal market haline getirmek”

Erol Öztürkoğlu, Fibaemeklilik’in acente ağı için geleceğe dönük planlarını ise şöyle açıkladı:

“Biz acentelerimize sigorta dışında da ek gelir kaynakları yaratmayı hedef olarak önümüzde koyduk. Hayalimiz onları birer finansal market haline getirmek. Bu ve benzeri adımlar için hazırlıklarımızı tamamladığımızda hızla yasal süreci başlatmak istiyoruz.”

...

Devamı için Tıklayınız

Bi’Sigortacı’nın InsurTech girişimi olması yatırım kararımızı etkiledi

Agito bir yazılım şirketi. Bununla birlikte Agito, sektörde kendisi de yatırım almış tek teknoloji şirketi. Yatırımcı ortaklarımızın deneyim ve birikimleri, ön planda olmasa da, Agito nun yatırımcı kimliğini oluşturuyor. 2012 yılında tamamladığımız BT- Grup satın alma sürecin de bu kimliğimizle hareket etmiş, satın alama sonrasında da Akademi ve BT- Grup’u birleştirerek bugünkü Agito’yu oluşturmuştuk.

Biz Bi’Sigortacı’ya kendi aramızda ‘’Sigortacılar Çarşısı’’ lakabını taktık. Geleneksel anlamda fiziksel bir çarşı değil tabi ki. İnternet ortamında, Dijital olarak organize olmuş ve sigorta acenteleri işe sigorta almak isteyen müşterileri buluşturan bir platform.

Hedefimiz Agito ve Bi’Sigortacı arasındaki ilişkiyi, yatırımcılık ilişkisinin ötesine taşımak ve bir çözüm ortaklığı ilişkisini de kurgulamak. Agito’nun ana müşteri kitlesini oluşturan sigorta şirketleri ile Bİ’Sigortacı arasındaki iletişim ve projelerde Agito’nun etkin katkısı olacaktır.

...

Devamı için Tıklayınız

MAPFRE Sigorta’nın yeni yıla özel reklam filmi yayınlandı

MAPFRE Sigorta’nın yeni yıl için özel olarak hazırladığı reklam filmi izleyicilere duygusal dakikalar yaşatıyor. Yaşlı bir çiftin hayatından romantik bir anı ekrana taşıyan reklam filmi, hayatın keyfini çıkarmanın yaşı olmadığı ve MAPFRE Sigorta'nın daha güzel bir hayat için her zaman yanımızda olduğu mesajını duygusal bir şekilde anlatıyor.

 Çiftin birbirine olan sevgisini etkileyici bir şekilde işleyen MAPFRE Sigorta’nın reklam filmi “Siz hep güzel yaşayın diye…” diyerek herkesin yeni yılını kutluyor ve müşterilerinin her yaşında yanında olduğunu da hatırlatıyor.

...

Devamı için Tıklayınız

HDI Sigorta, Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımına sponsor oldu

HDI Sigorta ile Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı arasında imzalanan sponsorluk anlaşması, Florya Metin Oktay Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Düzenlenen basın toplantısına Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ural Aküzüm, HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Baş Antrenörü Sedat İncesu ve Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Kaptanı İsmail Ar katıldı.

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu yaptığı konuşmada “Galatasaray Spor Kulübü Yönetim kuruluna, başta Ural Aküzüm’e çok teşekkür ediyorum. Biz aslında 8 senedir Galatasaray markası ile bir aradayız. 5 sene boyunca marka sponsorluğu, 3 sene boyunca da voleybol takımı sponsorluğumuz sürdü. İnşallah daha uzun sürecek bir yolculuk olur bu. Bugün bu iş birliğini taçlandıran bir organizasyonla karşınızdayız. Bu alanda neredeyse tekel olmuş, kupa canavarı bir takımın yanında olmak bizim ayrıca bir keyif. HDI Sigorta olarak 150 ülkede faaliyet gösteriyoruz, 11 senedir Türkiye’deyiz. Daha birçok projede Galatasaray ile bir arada olacağımızı ümit ediyorum. Engelsiz aslanlara başarılar diliyorum. Her daim yanlarında olacağız’’ dedi.

...

Devamı için Tıklayınız

Ekonominin büyümesinde sigorta sektörü büyük rol oynuyor

Türkiye Sigorta Birliği ve Rekabet Kurumu işbirliğiyle gerçekleşen toplantıda Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik, Rekabet Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ömer Torlak, Kişisel Verilerin Korunması Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Faruk Bilir, Hazine Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Genç, Hazine Müsteşarlığı Bürokratları, Rekabet Kurumu üyeleri ve sigorta sektörünün üst düzey yöneticileri bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, banka dışı finansal sistemin büyütülmesine büyük önem verdiklerini bu çerçevede, Türkiye ekonomisine önemli derecede katkıları olan sigorta sektörünün güçlü bir şekilde gelişmesini önemsediklerini’’ ifade etti.

Rekabet Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ömer Torlak ise konuşmasında, ‘‘Rekabet Kurumu olarak bizler, bir yandan tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılık sektöründe de 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde etkin rekabetin tesisini gözetirken, bir yandan da sektörün yapısal meselelerine kamu ve özel sektör paydaşları ile birlikte çözüm aramayı önemli bir rekabet savunuculuğu olarak görüyoruz. Trafik sigortasındaki 11 yıllık zararın 7,3 milyar TL’ye ulaştığını hatırlatan Çağlar, trafikte tavan tarifeye geçişle bu branşta yıl sonuna kadar 2,1 milyar TL zarar oluşmasını hesap ettiklerini, bu nedenle tarife sisteminde 2018 yılında en azından enflasyon artışı kadar bir artış talep ettiklerini, ayrıca adeta bir memleket meselesi olan trafik kazalarının azaltılmasında ve yargı sistemi ile işbirliği noktasında çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Ekonominin büyümesinde sigorta sektörünün büyük rol oynadığını vurgulayan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, toplantıdaki sunumuna sektöre ilişkin genel bilgiler vererek başladı. Çağlar, sektörün 2017 Eylül sonu itibariyle prim üretiminin 33 milyar TL olarak gerçekleştiğini ve sektörün aktif toplamının 138 milyar TL olduğunu söyledi. Yüksek büyüme potansiyeline sahip sektörün, ekonomiye fon sağladığını ve teminat sağlama rolüyle başta mega projeler olmak üzere GSYH’nin 35 katı, 90 trilyon TL sigorta güvencesi verdiğini vurguladı.

Sektörün tazminat ödemelerine de değinen Çağlar, geçen yıl sektörün toplam 23,4 milyar TL tazminat ödediğini, 2017 yılında, günde 50 bin 803 adet hasar gerçekleştiğini ve buna karşılık sektörün günde 71,7 milyon TL ödeme yaptığını belirtti.

Başkan Çağlar sözlerine sektör gündemindeki Zorunlu Trafik Sigortası ile Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım’daki son gelişmeleri aktararak devam etti. Trafik sigortasındaki 11 yıllık zararın 7,3 milyar TL’ye ulaştığını hatırlatan Çağlar, trafikte tavan tarifeye geçişle bu branşta yıl sonuna kadar 2,1 milyar TL zarar oluşmasını hesap ettiklerini, bu nedenle tarife sisteminde 2018 yılında en azından  enflasyon artışı kadar bir artış talep ettiklerini, ayrıca adeta bir memleket meselesi olan trafik kazalarının azaltılmasında ve yargı sistemi ile işbirliği noktasında  çalışmalar yaptıklarını ifade etti

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım’daki son durumu değerlendiren Başkan Çağlar, BES’te katılımcı sayısının 6,9 milyona, fon büyüklüğünün de Devlet Katkısı dahil 74,8 milyar TL’ye ulaştığını ifade etti. Bu yıl başlatılan Otomatik Katılım’la 15 Eylül 2017 itibariyle sisteme giren 6 milyon çalışanın 2,6 milyonunun sistemde kaldığını cayma/çıkış oranının da yüzde 57 olduğunu söyledi. Otomatik Katılım’da yapılmasını önerdikleri revizyonları şöyle sıraladı:

  • İşveren katkısının cüzi ve tedrici olarak sağlanmaya başlanması,
    • 1.000 TL devlet katkısının nemalandırılması
    • 18 yaşından küçüklerin sisteme girmesine yönelik mevzuat değişikliği  

Rekabet Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ömer Torlak ise konuşmasında, ‘‘Rekabet Kurumu olarak bizler, bir yandan tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılık sektöründe de 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde etkin rekabetin tesisini gözetirken, bir yandan da sektörün yapısal meselelerine kamu ve özel sektör paydaşları ile birlikte çözüm aramayı önemli bir rekabet savunuculuğu olarak görüyoruz. Bu bakımdan, ekonominin her alanında olduğu gibi sigortacılık sektöründe de ‘veri’ kavramının ekonomik faaliyetin neredeyse en önemli girdisi haline geldiği bir dönemde, bu kavramı tüm paydaşları ile birlikte ve tüm yönleriyle tartışmanın sektör bakımından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.’’ dedi.

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek konuşmasında, ‘‘Türkiye ekonomisinde finans boyutu çok önemli. Bu bakımdan sektöre önemli derecede katkıları olan sigorta sektörünün de güçlü bir şekilde gelişmesini önemsiyoruz. Kişi başı brüt prim 2002 yılında 54,4 TL iken 2016 yılında 512,7 TL’ye yani 9,4 katına çıktı. Türkiye son 15 yılda yaşanan iç ve dış şoklara rağmen yüzde 5-6 büyüdü ve küresel rekabette yoluna devam etti. Yaşanan bu şokların etkisini hızlı bir şekilde atlattı. İnsanıyla, şirketleriyle ve ekonomisiyle dayanıklı bir ülke olduğunu kanıtladı. Demokrasi ve geleceğine sahip çıkmış bir milletiz. Yakın coğrafyada yaşanan sıkıntılar da yakında aşılacaktır. Türkiye’nin dayanıklı olduğu çok net; 2016 yılında yaşanan olumsuzluklara rağmen 585 bine yakın kişiye istihdam sağlandı. Çözüm noktasında irade ve ilerleme var. Reformları yapıyoruz ama daha hızlı daha derinlemesine ve daha geniş ölçekte dönüşümü sağladığımız ölçüde zorlukları aşarız. Benim mesajım kısa ve net. kısa vadede bir takım sıkıntılarımız var, kısa vadede Türkiye’ye yönelik olumsuz algı, olumsuz değerlendirmeler var. Evet, kısa vadede Türkiye’nin bazı kırılganlıkları ön plana çıkıyor ama şunu unutmayalım Türkiye’nin bu şoklara karşı tepki verecek güçlü bir manevra alanı var. Güçlü tarafları daha çok. En önemlisi Türkiye’nin siyasi istikrarı var. Türkiye’nin önü açık. Bütün sektörlerde büyüme potansiyeli var. En büyük büyüme potansiyeli olan sektörlerin başında sigorta sektörü geliyor. Birlikte inşa edeceğiz, birlikte büyüyeceğiz’’ dedi.

...

Devamı için Tıklayınız