Untitled Document

Olimpia Oto Camları tüm standartlara uygun olarak üretiliyor

Olimpia Oto Camları Kalite Müdürü Onur Çelik; oto camları üretim aşamasındaki standartlar ve Olimpia’nın emniyet camlarına uyguladığı testler hakkında bilgi verdi.

...

Devamı için Tıklayınız

Homer Auto Service yeni genel müdürlük binasının açılışını yaptı

“Yolculuk keyfinin kesilmediği bir dünya yaratmak” vizyonu ile 15 yıl önce faaliyete başlayan Homer Auto Service Dudullu Sanayi yolunda yeni genel müdürlük binasını seçkin davetlilerin katılımı ile açtı.

Kurumsal hizmet veren Homer Auto Service’in genel müdürlük binası açılışına Sigorta ve filo firmalarının üst düzey yöneticileri ile sektörün içerisinde bulunan firmaların temsilcileri katıldılar.

Açılışta bir konuşma yapan Homer Auto Service Genel Müdürü Haluk Yeşilbayraktar; “15 yıl önce yola çıktığımız bu yolda bu gün network ağımız 68 servis noktası ile bütün Türkiye’ye kesintisiz hizmet ulaştırmaktadır. Yeni genel müdürlük binamızda birde merkez servis hizmete girmiştir. AR-GE çalışmalarına hız verdiğimiz bu dönemde bu servisimiz kalifiye elemen yetişmesinde, personel eğitiminde çalışmalarımıza katkı sağlayacaktır. Yine bu servisimizde daha kaliteli ve ekonomik tamir yöntemleri konusunda kendimizi geliştireceğiz. 68 Servis noktasında bulunan servislerimizin personel kalitesi vereceğimiz eğitimler ile daha üst seviyeye çıkmış olacaktır.” dedi.

Homer Auto Service; Yönetim gücü ile Hasar Onarımını hızlı ve tasarruflu yapabilmektedir. Bakım Arıza yönetimi, Hasar onarım yönetimi, Mini onarım, Yol kenarı onarımı, Lastik yönetim ve saklama hizmetlerini bütün Türkiye genelinde müşterilerine sunmaktadır.

Operasyon destek yönetimi içerinde Filo operasyon ve sigorta operasyon yönetimi ile sigorta firmalarının müşterilerine ve filo sahibi firmalarının müşterilerine koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

“Bir şeyler yolunda gitmediğinde gidebileceğiniz 68 yer var.”

Tüm Türkiye’de araçlarınızla ilgili her türlü tamir, bakım ve destek ihtiyaçlarınız için Homer daima hizmetinizde.

...

Devamı için Tıklayınız

Bereket Emeklilik'ten çiftçilere özel ürün

Bereket Emeklilik, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle, çiftçilerin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanan hayat sigortası ürünü ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ve ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürünlerini tanıttı.Toplantıda konuşan Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör, 700 civarında acente ve banka kanallarını kullanarak hizmet verdiklerini ifade ederken, çiftçiler için tasarlanan sigorta ürünleri hakında da bilgi verdi. 

Müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler hazırlamayı misyon edinen Bereket Emeklilik,14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde, çiftçiler için çok özel bir ürün hazırladı. Bereket Emeklilik, çiftçilerin ihtiyaçları göz önüne alarak ve onların hayatını kolaylaştırmak noktasından yola çıkarak ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürününü geliştirdi. Şirket, aynı zamanda bir diğer hayat sigortası ürünü ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası’nı da müşterilerinin hizmetine sundu. Katılım sigortacılığı kurallarına uygun olarak hazırlanan ürünler, ayrıca sağladıkları asistans hizmetleriyle de dikkat çekiyor.

Uzman danışmanlardan canlı destek

Sigortalının vefatı durumunda aile bireylerine toplu ödeme yapan ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası; sigortalının ailesinin taksit, fatura, mutfak, eğitim ücretlerini karşılamanın yanı sıra çiftçilik giderlerini düşünerek farklı teminat paketleri sunuyor. Çiftçiler için özel olarak hazırlanan ürünün fark yarattığı bir diğer nokta ise sağladığı asistans hizmetleri. ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası, sigortalının, uzman ve konusunda lisanslı danışmanlar ile telefon üzerinden alabileceği Veteriner Desteği, Besicilik Teknikerliği Desteği ve Ziraat Mühendisliği Desteği hizmetlerini de kapsıyor. Bunun yanında, ürünle beraber sigortalıya sunulan Traktör Bakım Paketi ile sigortalılar, garanti süresi dolmuş traktörlere yapılacak yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişimi gibi işlemlerde %10’luk indirimden faydalanıyor.

Sunulan avantajlar bununla da bitmiyor. ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası yaptıranlar, anlaşmalı olan istasyonlardan indirimli akaryakıt alabiliyor. Bunun yanında, araç lastiğinin patlaması, araç aküsünün ya da yakıtının bitmesi sonucu aracın yolda kalması durumunda sigortalı yılda bir defaya mahsus olarak ücretsiz çekici hizmetinden yararlanabiliyor. Ürün ile beraber verilen Diş Paketi ise, anlaşmalı kurumlarda yılda bir defaya mahsus olmak üzere diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi hizmetlerinden ücretsiz faydalanılmasını sağlıyor.

Bereket Hayat Arkadaşı' Hayat Sigortası

Bereket Emeklilik ’in sunduğu bir diğer ürün de ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası oldu. Sigortalının hem kendisini hem de ailesini beklenmedik risklere karşı güvence altına alan ürün, bordrolu ve özel sektör çalışanı sigortalının işsiz kalması durumunda maksimum 6 ay olmak üzere, işsizlik durumu sona erene kadar teminatta belirtilen tutar kadar işsizlik ödemesi sağlıyor. Sigortalının bu sürede iş bulması durumunda eğer yeni işte alınan maaş bir önce işten %20 ya da daha düşükse, aylık maksimum 2 bin liraya kadar her yıl en fazla 6 ay olmak üzere maaş farkı ödemesi yapıyor. Prim ödemelerinde vergi avantajı sunan ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası da çok sayıda asistans hizmetiyle beraber geliyor. Anlaşmalı sağlık kurumlarında indirim, diş paketi, diyetisyen ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yanında, anlaşmalı istasyonlarda akaryakıt indirimi, spor salonları ve otel konaklamalarında indirim bulunuyor. Sigortalının aracının yolda kalması durumunda çekici hizmeti, oto bakım indirimleri, vale, araç kiralama, taksi ve seyahat asistans hizmetleri de paket içinde bulunuyor.

...

Devamı için Tıklayınız

Hizmetlerimiz sigortalı memnuniyetinin sağlanması için hayati bir öneme sahip

Biz sigorta şirketleri adına müşterilere dokunan ve onların sıkıntılı anlarında yanında olan bir firmayız. Daha doğrusu asistans sektörünün temel işlevi de bu. Sigorta şirketlerinin, müşterileri ile gerçek anlamda birebir teması asistans hizmetleri ile birlikte hasar sistemlerinde verdiğimiz çağrı merkezi tabanlı iletişim esnasında gerçekleşiyor. Bu nedenle bizim hizmetlerimiz aslında sigortalı memnuniyetinin sağlanması için hayati bir öneme sahip.

Özellikle müşterinin sıkıntı yaşadığı bir durumda asistans hizmetleri, sigorta şirketinin yaklaşımını, profesyonelliğini ve hizmet kalitesini temsil ediyor. Bu doğrultuda asistans şirketinin başarısı  müşterinin sigorta şirketine yıllar sürecek olan bir bağlılık duymasını sağlayabiliyor. Tur Assist olarak pek çok asistans hizmeti sunuyoruz. Yol yardım bunun önemli bir kısmı fakat bununla sınırlı kalmıyoruz. Konutta yaşanan problemler, su patlaması, çilingir hizmeti gibi birçok alanda biz yine sigorta şirketleri adına hizmeti organize ettiğimiz için böyle bir memnuniyet yaratmış oluyoruz. Asistans hizmetlerinin, sigorta poliçelerinin yenileme oranlarına olumlu bir katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

Biz hizmetlerimizi sürekli olarak geliştirmek ve teknolojiye uydurmak, teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanmak fikriyle çalışıyoruz. Bu bağlamda testlerini uzun süredir devam ettirdiğimiz, bu sene itibariyle de devreye aldığımız RoadMap uygulaması var. Bu uygulama görevlerin hizmet birimlerimize otomatik bir sistem üzerinden dağıtılabilmesine imkan tanıyor. Görevi uygulama üzerinden kabul eden hizmet biriminin (örneğin çekici aracının) konum bilgisi ise sigortalının cep telefonuna SMS olarak gönderiliyor. Sigortalı müşteriler dilerse, kendisi için görevlendirilen hizmet biriminin konumunu Google Maps üzerinden anlık olarak takip edebiliyor ve eğer ihtiyaç duyarsa uygulamanın çağrı merkezi ile direkt mesajlaşma özelliğinden faydalanabiliyor. Sürecin sonunda müşteri değerlendirme ve anket modülü sayesinde verilen hizmetin kalitesini ve müşteri memnuniyetini değerlendirebiliyor olacağız. Bu sene devreye aldığımız bu uygulamamamızı ileride daha da geliştirmeyi düşünüyoruz.

Bunun dışında standart işlevi daha da otomatikleştirmek için biraz önce bahsettiğim robot çağrı elemanı uygulamamız da yıl sonuna doğru devreye girecek.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon yeni araç trafiğe giriyor. Ancak 2. el otomobillerdeki el değiştirme miktarı bunun 4 katı. Yani ortalama 4 milyon araç her sene el değiştiriyor. Bunların yüzde 5’inin yönetmelik kapsamında sisteme girmesinin dahi hakikaten çok büyük bir pazar yaratacağını düşünüyoruz. Bu kadar büyük bir işlem hacmine sahip olan 2. el araç satışlarında, hem tüketiciyi hem de satıcıları belli kurallar çerçevesinde koruma altına alan yeni bir yönetmeliğin çıkmasını oldukça önemli ve faydalı buluyoruz. Yönetmelikle birlikte tüketicilerin artık araç satın almadan önce ekspertiz raporunu görebileceği, satın aldıktan sonra da araçlarında meydana gelebilecek beklenmedik arızalara karşı kendilerini koruma altına alarak gönül rahatlığıyla güvenebilecekleri bir sistemin altyapısı da hazırlanmış oldu. Çıkarılan kanunun halen geliştirilebilir yanları olmakla birlikte, zamanla ihtiyaç duyulabilecek farklı iyileştirmelerin de yapılabileceğini düşünüyoruz.

Tur Assist olarak, Türkiye’de 2003 yılından bu yana 2. el otomobil garantisini veren öncü bir firmayız. Bu konuda 15 yıllık güçlü bir deneyimimiz var. Yeni yayınlanan yönetmeliğe uygun olacak şekilde ürünlerimizi hızlıca yeniden şekillendirdik ve kullanıma sunduk. Tüketicilerin de 2. el araç satın alma sürecinde, bu yönetmeliği uygulayabilecek olan kurumsal ve denetime tabi olan yerleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

...

Devamı için Tıklayınız

Güneş Sigorta’dan yeni Reklam Kampanyası, “Seviyorsan Sigortalat Bizce”

Sigorta sektöründe 60 yılı geride bırakan Güneş Sigorta, “Seviyorsan Sigortalat Bizce” temalı reklam kampanyasını Metro, Metrobüs, Radyo, Sosyal Medya ve Basında yayınlamaya başladı.

Sigortalılarının ve hedef kitlesinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Güneş Sigorta, yeni reklam kampanyasında Kasko ve Konut sigortalarına yer verdi. Güneş Sigorta reklam kampanyasında; evini ve aracını öpüp koklayacak, sarıp sarmalayacak kadar çok seven kişilere “Seviyorsan Sigortalat Bizce” sloganıyla hem sevdiklerini korumaları konusunda hatırlatma yapıyor hem de Güneş Sigortalı olmanın avantajlarını  anlatıyor.

Güneş Sigorta reklam kampanyasının eğlenceli ve samimi yaklaşımıyla hem markanın bilinirliğine hem de sigorta bilincinin yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlayacağını belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Sayın Serhat Süreyya Çetin; “Bu kampanyamızla ile sigortalılarımız ve hedef kitlemizle kurduğumuz duygusal ve güven odaklı ilişkiyi daha da güçlendirmek için öncelikli olarak iletişim  tonumuzu daha sıcak ve samimi olarak yeniledik, dilimizi gençleştirdik.” Dedi.

...

Devamı için Tıklayınız