Özel Röportaj: ''Hasar maliyetlerini azaltarak sigorta sektörüne önemli fayda sağlıyoruz''
Özel Röportaj: ''Hasar maliyetlerini azaltarak sigorta sektörüne önemli fayda sağlıyoruz''

Özel Röportaj: ''Hasar maliyetlerini azaltarak sigorta sektörüne önemli fayda sağlıyoruz''

AUTO KING Servis Genel Müdürü Serkan Süer; “AUTO KING sağlıklı geri bildirimi, şeffaf ve standart yapısı ile sigorta şirketleri açısından verdiği hizmetlerde ve maliyetlerde öngörülebilirliği sunabilen bir iş ortağı.”

Merhabalar Serkan Bey, bizlere yenilenen yüzü ile AUTO KING hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

AUTO KING, Kasım 2023’te sahibinden.com tarafından tamamı satın alınarak %100 yerli sermaye desteğiyle güçlendirildi. Bu satın alma sayesinde şirket, sahibinden.com’un güçlü kaynak yapısından faydalanarak insan kaynağı ve teknoloji alanındaki bilgi birikimini artırma fırsatı elde etti. Her departmanında yetişmiş insan kaynağının deneyim ve görüşlerinden yararlanan AUTO KING, ayrıca hızla değişen teknolojik gelişmelere zamanında uyum sağlayarak rekabet avantajı elde ediyor. Bu durum, şirketin ölçeklenebilirliğini artırırken verimliliğini artırmasına fayda sağlıyor.

AUTO KING’in müşterilerine sunduğu hizmetler neler?

AUTO KING özünde, hasarlı bir parçayı değiştirmek yerine, onarmak ve aracın orijinalliğini azami ölçüde korumayı hedefleyen bir iş modeline sahip. Bu yaklaşım ile, sigorta sektöründe "Mini Onarım" ve "Mobil Onarım" gibi yenilikçi hizmetlerin öncüsü oldu. Bununla birlikte, AUTO KING müşterilerine "Hasar Onarımı", "Mekanik Bakım" ve "Oto Bakım Koruma - Car Care" gibi çeşitli hizmetler sunuyor. Bu hizmetler, müşterilerin araçlarını güvenle kullanmalarını sağlamanın yanı sıra, araçlarının değerini ve performansını korumaya odaklanıyor. AUTO KING, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak müşteri memnuniyetini ve araç bakımı konusundaki standartları yükseltmeyi amaçlıyor.

Bu hizmetlerde sahibinden.com ile gerçekleşen satın almanın artıları neler oluyor? Hangi başlıklarda güçlendiniz?

Öncelikle sahibinden.com’un sahip olduğu insan kaynağı, teknoloji alanındaki yatırımları ve sermaye yapısı gibi temel unsurlar, hizmetlerimize destek sağladığı gibi, müşteri ihtiyaçlarına ve zamanlama gereksinimlerine uygun çözümler sunmamıza da destek oluyor.

Bununla birlikte, sahibinden.com'un kurumsal yönetişim anlayışı ve AUTO KING kalite standartları gibi yazılı süreç ve prosedürlerin net olarak tanımlı olması, iş birliğimizin daha etkili ve verimli olmasını sağlıyor. sahibinden.com'un tüm bu süreçlere katkısı, iş birliğimizin daha somut ve güncel olmasını sağlarken, şeffaf, hesap verebilir ve öngörülebilir bir iş ortağı olarak AUTO KING'in sigorta sektöründeki konumunu güçlendiriyor.

Sonuç olarak, sahibinden.com ile gerçekleşen iş birliği, sektörde doğru iş ortaklığının güzel ve verimli bir birlikteliğine örnek oluyor.

Oto servis sektöründe güçlü isimler var, AUTO KING’i bu sektörde farklılaştıran, ayrı kılan yönleri/hizmetleri sizce neler?

İlk olarak, markanın tanınırlığı ve hizmetlerinin marka ile özdeşleşmesi, müşteriler arasında güçlü bir bağ oluşturmuş durumda. Öyle ki, bazı müşteriler sigorta poliçelerinden bağımsız olarak Mini Onarım için AUTO KING’e yöneliyorlar. Bu durum, araçlarını "AUTO KING" markası altında onarmanın ve bu markadan hizmet almanın müşteriler için önemli bir değer taşıdığını gösteriyor. Bu, sigorta sektörü için de avantaj sağlıyor; çünkü parçaların değiştirilmesi yerine onarılması, hasar maliyetlerini azaltıcı bir etkiye sahip oluyor.

AUTO KING'in bir diğer güçlü yanı da kurumsal kimliği. Müşteriler, herhangi bir noktada aynı hizmet kalitesini bulabilecekleri ve işlemlerinde garanti veren bir kurumsal muhataba sahip olmanın rahatlığını yaşıyorlar. Ayrıca, AUTO KING'in sermaye yapısı da dikkate değer. Borçsuz güçlü sermaye yapısı, kesintisiz hizmet sunumunu garanti ederken, gelecekte standartları artırmayı, hızı, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmayı hedefleyen AUTO KING doğru bir iş ortağı olarak öne çıkıyor. Öte yandan, Sigorta sektörü poliçe fiyatlarının önceden belirlendiği, maliyetlerin ise poliçe süresi boyunca gerçekleşen hasarlara göre şekillendiği, bu nedenle de fiyatlamanın ve maliyet yönetiminin titizlikle yürütüldüğü bir sektör. AUTO KING sağlıklı geri bildirimi, şeffaf ve standart yapısı ile sigorta şirketleri açısından verdiği hizmetlerde ve maliyetlerde öngörülebilirliği sunabilen bir iş ortağı.

Ayrıca AUTO KING servis noktalarında sağladığı konfor ve kalite ile de, hizmet alan poliçe sahiplerine iyi bir müşteri deneyimi sunarak, sigorta şirketleri açısından müşteri memnuniyetine katkı sağlamaktadır.  

Servis ağınızın genişliğinden bahseder misiniz? 42 ilde hizmet veren bir servis ağının kalite, entegrasyon ve iletişimini nasıl canlı tutuyorsunuz?

Temel prensibimiz, müşterilerimizin her bir AUTO KING servis merkezinde aynı standartlarda ve kalitede hizmet alması. Bu standartları korumak ve iyileştirmek adına personel eğitimlerini düzenli olarak gerçekleştiriyor, bayi denetimlerini sıkı bir şekilde takip ediyoruz.

2024 yılı iş planlarımızı oluştururken de bu konuları önceliklendirdik ve daha sık denetimler yapmayı planladık. Ayrıca, standartları ve kaliteyi korumak için düzenli aralıklarla servis bazında planlı dış denetimler gerçekleştiriyoruz. Tüm servis merkezlerimizde, AUTO KING'e özel bir ERP sistemi ve ek yazılım çözümleri kullanıyoruz. Bununla birlikte, bayi yönetiminde doğrudan iletişimin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu nedenle, servis gerçekleşmelerini aylık olarak analiz ediyor ve bayilere güçlü ve zayıf yönlerini geri bildirim olarak iletiyoruz.

Son olarak müşteri memnuniyeti konusunda AUTO KING olarak neredesiniz?

Müşteri memnuniyeti, işimizin devamlılığı için çok önemsediğimiz bir konu. Müşteri geri bildirimlerinin her birini özenle değerlendiriyor ve bunları kendimiz için birer gelişim fırsatı olarak görüyoruz. Bu geri bildirimler, hizmetlerimizi, operasyonlarımızı ve süreçlerimizi sürekli olarak şekillendirmemize yardımcı oluyor. Dijitalleşme sürecimizi hızlandırarak müşterilerimizin geri bildirimlerini daha kolay bir şekilde ulaştırmasını sağlayacak yatırımlar da yapıyoruz.