BES 15 milyon katılımcıya ulaştı
BES 15 milyon katılımcıya ulaştı

BES 15 milyon katılımcıya ulaştı

BES’e olan ilgi artmaya devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM)’nin açıkladığı verilere göre 27 Haziran tarihi itibarıyla toplam fon büyüklüğü 566,6 milyar TL’ye yükselirken katılımcı 15 milyon 97 bine ulaştı. Sektör tüm düzenleme ve teşviklerle BES’teki büyüme ivmesinin artarak devam edeceğini öngörüyor.

Güvenilir liman olma özelliğini pekiştiren BES yatırımcısında farkındalık hiç olmadığı kadar arttı. Devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılması ve 18 yaş altının da kapsam alanına alınmasının yanı sıra deprem gibi etkilere karşı alınan çevik düzenlemeler de sektördeki canlılığı artırdı. BES, sahip olduğu teknolojik alt yapının yanı sıra uzman kadrolarıyla da değişen şartlara karşı hızlı uyum sağlamayı başarıyor. Geçen seneki atılımla birlikte BES ve OKS toplamında yaklaşık 25 milyon kişilik çalışan nüfusun 15 milyonu ulaşılır hale geldi. 18 yaş altı uygulaması da sektöre ivme kazandıran ürünlerden biri haline dönüştü. Yılda yaklaşık 1,5 milyon yeni sözleşme üreten seviyelere gelindi. BES katılımcısına getirilen avantajlı kredi imkanı da sektörü güçlendiren bir adım.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yapılan düzenlemeler ve teşviklerle katılımcı sayısını ve fon büyüklüğünü büyütmeye devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) açıkladığı 27 Haziran verilerine göre Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplam fon büyüklüğü 566,6 milyar TL’ye yükseldi. Sistemdeki toplam katılımcı sayısı ise 8 milyon 195 bini BES katılımcısı olmak üzere toplamda 15 milyon 97 bin oldu.

Yine EGM’nin açıklamış olduğu verilere göre Otomatik Katılım Sistemi’nde (OKS)  toplam fon büyüklüğü 39,9 milyara ulaştı. Çalışan sayısının 6 milyon 902 bin 15 olduğu OKS’de de büyüme sürüyor.

Bireysel Emeklilik Kanununda yapılan yasal düzenlemeyle birlikte 18 yaşından küçük çocukların BES’e girmesiyle birlikte 18 yaş altı katılımcı sayısı da her geçen gün artıyor. Çocuklarının geleceklerini güvence altına almak isteyen aileler için 18 yaş altı BES, iyi bir tasarruf aracı olarak öne çıkıyor. Sistemdeki 18 yaş altı toplam katılımcı sayısı ise 833 bin 101 oldu. Sistemdeki 18 yaş altı katılımcılar arasında büyük çoğunluğu 68 bin 653 katılımcı ile 0 yaş grubu oluştururken bu grubu 57 bin 146 katılımcı ile 1 yaş grubu takip ediyor. Bu tablo ebeveynlerin yeni doğan bebekleri dâhil tüm ailesini güvence altına almak istediğini sonucunu ortaya koyuyor.

%25 devlet katkısının %30’a çıkarılmasının, 18’yaş altının sisteme dâhil edilmesinin, vakıf ve sandıklardan BES’e aktarımın mümkün kılınmasının, tek seferde toplu katkı paylarına ödenecek devlet katkısının yıllara sâri verilmesinin, OKS’de 45 yaş sınırının kaldırılarak talep edenlere sisteme giriş imkânı tanınmasının, hediye BES’in hayata geçirilmesinin sektöre ve Türkiye ekonomisine güç katan gelişmeler olduğunu vurgulayan sektör paydaşları, büyümenin sürmesini bekliyor.