Acentelerimize desteğimiz salgın döneminde de kesintisiz sürüyor
Acentelerimize desteğimiz salgın döneminde de kesintisiz sürüyor

Acentelerimize desteğimiz salgın döneminde de kesintisiz sürüyor

Allianz Türkiye Satış ve Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Yücenur ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Allianz Türkiye Satış ve Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Yücenur; “Gerek sigortalılar gerekse acentelerimize özel aldığımız tüm aksiyonların, operasyondan, tahsilata ve finansman ihtiyacına kadar olumlu karşılık bulduğunu söyleyebilirim”

Ülkemizde yaşanan salgın, sigortacılık faaliyetlerini nasıl ve hangi alanlarda etkiliyor?

Bu yaşadığımız salgın, birçok sektörü olduğu gibi sigorta sektörünü de etkiledi. Ekonomik ve sosyal hayattaki gerilemeye bağlı olarak bazı branşlardaki üretimlerde düşüşler, hasarlarda dalgalanmalar yaşandı, yaşanıyor. Allianz Türkiye olarak koronavirüs süreciyle birlikte bu kapsamda önlemlerimizi almaya başladık. Hem elementer sigorta hem de bireysel emeklilik ve hayat sigortaları sahibi müşterilerimiz için birçok uygulamayı devreye aldık. Gelişmeleri yakından takip ediyor, buna göre tüm branşlarda güncellemeler yapmaya devam ediyoruz.

Özellikle acente kanalının salgından nasıl etkilendiğini yorumlar mısınız?

Koronavirüs nedeniyle alınan önlemler doğrultusunda acentelerimizin büyük kısmı da üzerine düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirerek evden çalışmaya başladı. Bugüne kadar yaptığımız yatırımların karşılığı olarak altyapımızın gerek çalışanlarımız gerekse de acentelerimiz evden çalışsa da sigortalılarımıza taahhütlerimizi eksiksiz yerine getirmeye uygun olması en büyük avantajımız oldu. Yeni çalışma düzeninde, iş süreçlerinin aksamaması adına acentelerimizin işlerini kolaylaştıracak ilave uygulamaları da hayata geçirdik, geçiriyoruz. Tabii ki bu süreci en sağlıklı şekilde ve minimum aksaklıkla atlatmak en büyük temennimiz.

Allianz olarak, acentelerinizle bu süreci en az hasarla atlatabilmek için nasıl bir yol haritası belirlediniz?

Koronavirüs sürecinde, Allianz Türkiye bünyesinde AllSafe adında özel bir pandemi ekibi kurduk. Bu ekibimizin önderliğinde, paydaşlarımızın bu döneme özel doğabilecek ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretiyor, iyileştirmeler planlıyoruz. Acentelerimiz şirketimiz için son derece stratejik öneme sahip. Onlar bizim görünen yüzümüz ve Allianz Türkiye olarak acentelerimizle birlikte gerçek bir takımız. Bu zorlu dönemde de acentelerimizi desteklemek hedefiyle bir dizi aksiyon aldık. Salgının ilk çıktığı dönem haftanın her günü toplanan AllSafe ekibi, tüm gelişmeleri yakından takip ederek, düzenli olarak güncellenen aksiyon planını oluşturdu ve eşzamanlı uygulamaya geçirdi. Çevik çalışma prensibimiz çerçevesinde, ihtiyaçlar doğdukça hızlıca aksiyonlar alıp yeni çözümler geliştiriyoruz. Evden çalışma sürecinde acentelerimizin işlerini kesintisiz yürütebilmelerine olanak sağlamak amacıyla birtakım uygulamalar hayata geçirdik. Matbu evrak ve sarf malzeme taleplerini bağlı bulunduğu Bölge Müdürlüğümüzdeki Satış Destek ve Operasyon yetkililerimize ileten acentelerimize söz konusu malzemeleri geçici süreyle istedikleri adrese gönderme olanağı sunduk. Müşteri teması gerektiren hususlarda kolaylıklar getirerek süreçlerin aksamamasını sağladık. Özellikle Sigortalı/Sigorta Ettiren imzası alınan durumlar için e-posta ile onay sürecini başlattık. Sigortalı/Sigorta Ettirene elektronik olarak iletilen belgelerin çıktı alıp imzalanmasının ve tarayıp/ fotoğraflayıp iletilmesinin mümkün olmadığı durumlarda, gerekli onayların e-posta yolu ile alınarak Bireysel Sağlık Poliçe üretimlerinin yapılabilmesine yönelik bir düzenleme yaptık. Tüm bunların yanında acente teşvik sistemimiz olan Allianz Plus’da hedeflerin inceltilmesi, ödüllerin arttırılması yoluyla onlar için daha kazançlı hale getirdik. Geçmişte deneyimlenmemiş, benzeri yaşanmamış günlerden geçtiğimiz için ihtiyaçlar ve öncelikler anlık değişebiliyor. Ekip olarak bu konuda sigortalılarımızın ve iş ortaklarımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak noktasında proaktif olmaya devam edeceğiz.

Salgının uzaması ihtimaline karşı, acente karlılığını korumak için eylem planlarınız neler olacak?

Temennimiz bu süreci en sağlıklı ve kısa sürede atlatmak. Ancak tabii ki çeşitli ihtimallere, senaryolara göre iş planlarımızı da hazırlıyoruz. AllSafe ekibimiz her türlü gelişmeyi yakından takip ediyor ve bizi sürekli güncel tutuyor. Her türlü aksiyonu alabilecek şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sektörümüzün lideri ve önde gelen finans kuruluşlarından biri olarak elbette başta acentelerimiz olmak üzere ekosistemimizdeki tüm kurum ve kuruluşları destekledik, desteklemeye devam edeceğiz.

Röportajın tamamını www.bestdijital.net üzerinden BEST Acente Dergisi Mayıs Sayısında okuyabilirsiniz