Sektörün önemli isimlerinin katıldığı InsurTech PartnerHUB, sigorta zirvesine dönüştü
Sektörün önemli isimlerinin katıldığı InsurTech PartnerHUB, sigorta zirvesine dönüştü

Sektörün önemli isimlerinin katıldığı InsurTech PartnerHUB, sigorta zirvesine dönüştü

InsurTech PartnerHUB sigorta ve bilişim sektöründen duayen isimler ve geniş katılımcı kitlesi ile 2 Aralık tarihinde Fairmont Quasar İstanbul’da gerçekleşti. Sunuculuğunu Hande Sarıoğlu’nun gerçekleştirdiği etkinlikte Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç’in konuşması, sigorta sektörü duayenlerinin ve Türkiye’nin dijital değişim öncülerinin yer aldığı paneller gerçekleşti.

Etkinlikte Gartner Area Vice President Aslı Bertan, Magic Quadrant hakkında bilgiler paylaşarak, Agito’nun Magic Quadrant’a giriş yapan ilk Türk sigortacılık yazılım şirketi olduğunu vurguladı. Bertan, Agito’ya girişimciliğinden ve sektördeki inovasyona sundukları katkılardan ötürü teşekkür etti.

TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav ise ‘Yaklaşan Kırılma’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Ultav bilimin teknolojiyi yönlendirme konusundaki dinamiklerinin önemine dikkat çekti.

Sunum ve panellerin ardından ödül törenine geçildi. Törende, Agito yöneticileri 20, 15 ve 10 yıldır iş ortaklığı sürdürdükleri şirketlerin yöneticilerine teşekkür ödüllerini takdim etti. Agito, yeni iş ortaklarına da ödüllerini sunmayı ihmal etmedi.

Insurtech PartnerHUB’da yer alan birçok partnerın sigorta sektöründe Agito ile birlikte sektöre sundukları değerli hizmetlere, ürünlere ve başarı hikayelerine yer verildi.

Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç Türkiye’de sigortacılık sektörünün gelişiminden bahsetti

Sektörün dijital dönüşüm alanında aldığı yolu özetleyen Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, “Sektör olarak kurumsal dijital dönüşüm alanında büyük adımlar attık. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bunun en iyi örneklerinden. 2007 yılı sigorta sektörü için bir milat niteliğinde. 2007’den bu yana geçen süreçte ruhsat sorununu çözdük. Kurumsal altyapılarda geliştirmelere gittik. 2011’de EGM ile SBM datalarını birleştirme ve karşılaştırma imkanı yarattık. Sigorta Tahkim Komisyonu da dijital dönüşümün güzel bir örneği. Bu komisyon sayesinde 4 ayda sonuca varan bir karar sistemi yarattık ve yargıdaki dosya yoğunluğunu teknoloji desteğiyle azalttık.  SBM’deki online merkez sayesinde ise dünyada bir tek olma özelliğimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Cemal Kişmir, Deniz Yurtseven, Fırat Kuruca, Özgür Obalı, Yavuz Ölken ve Okan Utkueri aynı panelde buluştu

Guy Carpenter Genel Müdürü Okan Utkueri’nin moderatörlüğünü üstlendiği ve sigorta sektörünün duayen isimlerinin katıldığı “Sigortacılıkta Yeni Nesil Ekosistem ve Platformlar” konulu panelde BNP Paribas Cardif CEO’su Cemal Kişmir, MetLife Emeklilik Genel Müdürü Deniz Yurtseven, AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, Vakıf Emeklilik ve Hayat CEO’su Özgür Obalı, ve AXA Türkiye CEO’su Yavuz Ölken sigortacılıktaki dijital süreçleri tartıştı. Dijital süreçleri takip etmeyen şirketlerin gelecekte başarı yakalayamayacağı ana fikrini savunan sektör duayenleri, şirketlerin ön plana çıkışının en önemli yollarından birinin başarılı müşteri deneyimi olduğunu söyledi.

Obalı, “Dijital trendler daha hızlı ve daha dinamik bir ortam sunmaya başladı. Rakiplerinden ayrışmak isteyen sigorta şirketleri, bu ortama ayak uydurmak zorunda” açıklamasında bulundu. Yurtseven ise, “Müşteriye kişiselleştirilmiş hizmet sunan şirketler her zaman daha ön plana çıkacaklardır” ifadelerini kullandı. Ölken, konuya ilişkin olarak, “Eksiksiz veriye sahip olmak, müşterinin beklentisini iyi analiz etmek ve en önemlisi sürdürülebilir fiyatlandırma sağlamak oldukça önemli. Bu da maliyet ve teknoloji yönetimi ile gerçekleşir” dedi. Kuruca, sektördeki penetrasyon ve entegrasyonu artırmanın başarıda önemli bir yol olduğunu söylerken, Kişmir ise fikirlerini şöyle ifade etti: “Sigortacılıkta sahne, oyuncular ve senaryo sürekli değişiyor. Buna rağmen sigortacılıkta kendini yeni gelişmelere göre evrimleştiren şirketler her zaman bir adım önde olacaklardır.”

Bilişimin duayenleri “Dijital Yatırımların Yönü”nü tartıştı

Bilişim sektöründen önemli isimlerinin katılım sağladığı “Dijital Yatırımların Yönü” konulu panelin moderatörlüğünü TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Kızıltan’ın üstlendi. Panelde Enocta CEO’su Ahmet Hançer, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Erman Karaca, İnfonet Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız, Uipath EECIS Region Vice President Tansu Yeğen, Inveon & Inventures CEO’su Yomi Kastro gibi bilişim sektörünün öncüleri dijital yatırımlar hakkında önemli bilgiler verdi.

Panelin başlıkları arasında iş gücünde robot yatırımların geleceği, iş planlamasında otomasyon süreçleri, yapay zekanın topluma entegrasyonu, sigorta sektörünün teknoloji ile gelişimi, e-ticaret sistemleri, BIG DATA ile sigortacılıkta kişiselleştirme, eğitim sektörünün sigortacılıkla ilişkisi, dijital ekonomi süreçleri ve esnek sigorta ürünleri gibi konular yer aldı.

InsurTech PartnerHUB Ekosistemi sektörle buluştu

Agito, zirvede Invento ve DDI Teknoloji ile birlikte InsurTech PartnerHUB sahnesinde KVKK süreçlerine uyumluluk hakkında önemli bilgiler verdi. InsurTech PartnerHUB, sigorta sektörüne yön verecek inovatif ürün ve servisleri anlatan partnerlar Crede, E-Güven, Techsin, Enocta, Entropitek, Invento ve İTÜ Çekirdek ile insurtech startuplar B2Metric AI, Ludens, Vivoo’nun sunumlarıyla devam etti.

Aklınızda ne varsa karşılığı Agito InsurTech PartnerHUB’da

InsurTech PartnerHUB oluşumunun baş mimarlarından olan Agito CEO’su Mutlu Uğursal, yaptığı açıklamalarda; sürdürülebilir, başarılı ve basit süreçlere sahip olmanın yolunun çevik olmaktan geçtiğini; çevik olmak için de teknolojinin yanı sıra, uzmanlık, ekip çalışması, şeffaflık ve en önemlisi güven gerektiğini vurguladı. Uğursal; “Agito olarak 23 yıldır sizlere sunmuş olduğumuz ve sizlerin takdirini kazanmış olan güven çerçevesindeki hizmetlerimizi şimdi de partner ekosistemimiz aracılığı ile genişleterek sizlere sunmaya başlıyoruz.  Sigorta sektöründe aklınıza gelen herhangi bir vizyon, çözüm, ürün, hizmetin karşılığı Agito InsurTech PartnerHub Ekosistemi içerisinde mutlaka olacaktır. Aklınızda ne varsa önce Agito’ya sorun” dedi.