Özel Röportaj: ''Değer yaratmaya ve iz bırakmaya gönülden inanıyoruz''
Özel Röportaj: ''Değer yaratmaya ve iz bırakmaya gönülden inanıyoruz''

Özel Röportaj: ''Değer yaratmaya ve iz bırakmaya gönülden inanıyoruz''

AXA Türkiye CEO’su Yavuz Ölken; “2026 yılı sonunda, AXA Sigorta 2 Milyar Euro’luk bir şirket olacak.”

AXA Türkiye olarak 2023 yılını nasıl kapattınız?

2023 yılı, AXA Türkiye için zorlu ve öğretici bir yıl oldu. Finansal açıdan değerlendirdiğimizde; AXA Sigorta’da prim üretimimiz yüzde 110 artışla 36,1 milyar TL’ye ulaştı. Son beş yılın en yüksek prim büyüklüğünü kaydetmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hayat dışı branşlarda gösterdiğimiz %106,5’lik büyüme ile sektördeki liderliğimizi pekiştirdik. Sektörde 4’üncü sıraya yerleştik ve Pazar payımız yüzde 8,41’e ulaştı. Bileşik rasyo oranımız %103,1 seviyesinde gerçekleşti. Aktif müşteri sayımız 3.2 Milyon’a, yaşayan poliçe adedimiz ise 4.4. Milyon adede yükseldi. AXA Hayat Emeklilik tarafında ise fon büyüklüğümüz 4.8 Milyar TL oldu. Hisse fonu sıralamasında 1’inci, OKS Standart Emeklilik Fonu ve OKS Agresif Değişken Fonu Sıralamalarında 2’nci olduk. BES yaşayan sözleşme adedimiz 56 bine, OKS yaşayan sertifika adedimiz 158 bine, hayat ve ferdi kaza yaşayan poliçe ve sertifika adedimiz ise 124 bine ulaştı.

Mutlu acente ve mutlu müşteri yaklaşımımız doğrultusunda yaptığımız değerlendirmelerin sonucuna değinmemiz gerekirse; Acente Memnuniyet Skorumuz 4,59 oldu. Net Tavsiye Skorumuz (NPS) sektör ortalamasının 13 puan üzerinde 62 oldu. Anlık Müşteri Geri Bildirimleri Notumuz (ICF) ise 4,5 olarak kaydedildi.

AXA Türkiye’de biz işimizin sadece sigortacılık faaliyetlerinden ibaret olduğunu düşünmüyoruz. Bir şirketin başarısının bütünsel olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Finansal başarılarımızın yanı sıra ülkemizi derinden yaralayan deprem ve sel felaketleriyle başlayan yılı, toplumsal sorumluluk anlayışımızı bir kez daha ortaya koyarak geçirdik. ‘İnsanlığın Gelişmesi Adına İnsanlar İçin Değerli Olanı Korumak’ amacımız doğrultusunda hızlı ve etkili bir yardım seferberliği başlatarak deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza destek olmak için her fırsatı değerlendirdik. Zamanımızın önemli bir kısmını deprem bölgesinde bulunarak geçirdik. Yaşatmak için yaşamak zorundayız ne demek ve ne kadar önemli bunu öğrendik ve her birimiz bu cümlenin anlamını derinden hissettik. Bugün ise deprem bölgesine kalıcı bir çözüm önerisi olarak projelendirdiğimiz Büyükdalyan Tüm Kalplerde İlköğretim Okulu’nun inşaatının tamamlandığını paylaşmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bunu birlikte başardık. AXA Türkiye ve çalışanları, grubumuz ve grup çalışanlarımız, acentelerimiz, iş ortaklarımız tek yürek olup bu projeye gönülden sahip çıktık. Yaşadığımız bu gurur hepimizin…

Global taraftan aldığınız destek ve tecrübe size nasıl katkı sağlıyor?

Geçtiğimiz yıl yaşanan tüm olumsuz koşullara rağmen, AXA Türkiye’nin tarihi için önemli kilometre taşlarının yaşandığı bir sene oldu. Bildiğiniz üzere sektörümüzde emsalleriyle karşılaştırdığımızda çok hızlı ve çevik bir satın alma gerçekleştirdik. Bu stratejik satın alma ve akabindeki entegrasyon süreçlerimizle şirketimizi daha da güçlendirdik. Beş ay gibi kısa bir süre içerisinde acente sayımızı 4 bine çıkardık. Güçlü dağıtım ağımızı daha da genişleterek toplamda 6 bin dağıtım kanalına ulaştık. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla birlikte bugün 1.100 kişilik büyük bir aileyiz. Grubumuzun hem AXA Türkiye’ye hem de ülkemize duyduğu bu güven bizi çok mutlu ediyor. Bu sayede birleşme sürecimiz hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Diğer yandan 2023 yılında 1.7 Milyar TL olan sermayemiz 5.7 Milyar TL’ye ulaştı. Rezervlerimiz ise 1.6 Milyar TL oldu. Sürdürülebilir gelişim ve büyüme yolculuğumuzda grubumuz attığımız tüm adımlarda bizlere destek oluyor ve tecrübeleriyle bizlere katkı sağlıyor.

Geçtiğimiz süreçte “Farklıyız, Fark Yaratmakta Kararlıyız” mottosuyla yola çıktınız. Bize bu mottodan biraz bahseder misiniz?

Acentelerimizle 2023 yılını değerlendirmek ve 2024 stratejilerimizi paylaşmak niyetiyle yola çıktık. Biz AXA Türkiye yönetim ekibi olarak ‘Sihir Yok Takım Var’ diyoruz. Güçlü bir takımın güçlü bir bakış açısına sahip olması gerektiğini biliyoruz. Bu sebeple acentelerimize yönelik gerçekleştireceğimiz bu etkinlik serimizde, farklı bir yaklaşımla ilerlememiz gerektiğine inanıyorduk. Alıştığımız formatların dışına çıkmak istedik. Sektörümüzde herkesin kolaylıkla ulaşabildiği verilerle değerlendirme yapmak istemedik. Genel verilerin birkaç adım ötesine geçmemiz gerektiğine inanıyorduk. Bu sebeple sadece AXA Türkiye’nin ve bölgelerimizin verilerini paylaşmamızın yeterli olmayacağını düşündük. Toplam üretimler, büyüme oranları ve Pazar payları çok kıymetli veriler. Fakat biz her gittiğimiz bölgemizi öncesinde il il inceledik. Her bir ilin nüfus verilerinden motorlu kara taşıt sayısına, sigortalılık oranlarından konut sayılarına, bireysel, ticari ve kurumsal olacak şekilde tüm verilerini ele alarak çok detaylı ve farklı bir çalışma yaptık. Günlük hayatta belki de gözümüzden kaçan potansiyellerimizi acentelerimize hatırlatmak istedik. Tüm verileri açık ve net bir şekilde paylaştığımız toplantılarımızda, acentelerimizle geleceğin kilidini birlikte açmak için büyük adımlar attık. Çok özendik ve çok çalıştık. AXA Türkiye’de değer yaratmaya ve iz bırakmaya gönülden inanıyoruz. Çünkü buna değer biliyoruz. İşimize, acentelerimize, yeniliğe ve geleceğe değer.

AXA Türkiye’nin yeni dönem hedefleri neler olacak?

AXA Türkiye yeni dönemde dört ana başlığa odaklanacak; Büyüme, Sadeleşme, Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Dayanıklılık ve son olarak da Teknoloji. Biz büyümeye devam eden bir şirket olacağız. Sürdürülebilir büyümenin de sadeleşmeden geçtiğine inanıyoruz. Kültürel anlamda, süreçlerimiz açısından ve yeni nesil teknolojilerin kullanımıyla sadeleşme için büyük adımlar atacağız. Aktif müşteri sayımız yıl sonuna kadar 4 Milyon’u aşacak. Finansal açıdan AXA Sigorta’da yüzde 80 büyümeyi, AXA Hayat Emeklilik’te ise fon büyüklüğümüzü 10 Milyar TL’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Biz AXA Sigorta’da kısa dönemli planlardansa daha uzun soluklu, sürdürülebilir planlar ve stratejiler ile ilerliyoruz. 2026 yılı sonunda, AXA Sigorta 2 Milyar Euro’luk bir şirket olacak.

Bu hedeflere ulaşmada acente kanalınızın payını ve görevleri neler olacak?

Acentelerimiz bizim için çok kıymetli. Hem mevcut hem de potansiyel sigortalılarımıza ulaşmamızda çok kritik ve stratejik bir role sahipler. Bu sebeple acentelerimize en iyi hizmeti sunabilmek ve onlarla sürekli temas halinde kalabilmek için çok güçlü bir bölge yapılanmamız var. Bölge çalışanlarımız sadece satış ekiplerinden oluşmuyor. Teknik ekiplerden çözüm merkezine, hasar ekiplerinden tahsilat birimlerine kadar çok geniş bir yapılanmayla acentelerimize hizmet veriyoruz. Bugün sektörümüzdeki bazı şirketlerin toplam çalışan sayısından daha fazla bölge ekiplerimiz var. Bunun nedeni ise çıktığımız yolda acentelerimiz ile birlikte büyüyeceğimizi çok iyi biliyor olmamız. Kıymetli acentelerimizin desteği ile hedeflerimize başarıyla ulaşacağımıza eminim.

AXA Türkiye için sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk hayatın neresinde?

Sürdürülebilirlik, AXA Türkiye’nin temel prensiplerinden biri. AXA Grubu’nun sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde, çeşitli alanlarda hedefler belirleyip bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Topluma değer katmayı ve olumlu bir etki yaratmayı amaçlayan projelerde yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu bağlamda spor, tarım ve sanatın gelişmesine de destek oluyor, kadın ve gençlik konularına odaklanıyoruz. Sanat alanında genç yeteneklere destek vererek kültürel projelerin içinde yer alıyor, üniversite takımlarının teknoloji projelerine verdiğimiz destekle de gençlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. 2018’den beri değerler ortağı olduğumuz Türkiye Voleybol Federasyonu’na olan desteğimizi sürdürüyor, Voleybol Milli Takımlarımızın gösterdiği başarıları büyük bir sevinç ve gururla takip ediyoruz.  Ayrıca Tuluhan Tekelioğlu ile gerçekleştirdiğimiz belgesel projeleriyle toplumun bilinçlendirilmesine katkı sağlıyoruz. Bunun yanı sıra, doğa dostu çiftlikleri destekleyerek tarımın sürdürülebilirliğine destek veriyoruz. Kamuoyunda farkındalık yaratacak içeriklerle konuya dikkat çekmeye çalışıyoruz.