Özel Röportaj: ''BES tasarrufun güvenli adresi olduğunu kanıtladı''
Özel Röportaj: ''BES tasarrufun güvenli adresi olduğunu kanıtladı''

Özel Röportaj: ''BES tasarrufun güvenli adresi olduğunu kanıtladı''

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek; “BES’te geçen senenin dinamosu olan 18 yaş altı segmentteki ivme sürüyor. Çocuklarının geleceğini güvence altına almak isteyen daha çok katılımcı ailemize ulaşmak için çalışıyoruz.”

Katılım Emeklilik’in ilk yarı büyümesinden bahseder misiniz?

2023 yılının ilk 6 ayında, hepimizi yasa boğan deprem felaketi ve akabindeki seçim süreci gibi tüm belirsizliklere karşın yıl sonu hedeflerimize yönelik önemli yol kat ettiğimize inanıyorum. Öncelikle Katılım Emeklilik olarak sektördeki 10’uncu faaliyet yılımıza yaklaşırken toplam 1 milyon BES sözleşmesine ulaşmış olmaktan dolayı gururluyuz. Gönüllü BES tarafında 620 bin civarında olan sözleşme sayımızı ilk 6 ayda 660 bine yükselttik. OKS tarafında ise ilk 6 aylık dönemi 350 bin sözleşmeyle geride bıraktık. Yıl başında 11,26 milyar TL olarak gerçekleşen toplam fon büyüklüğümüz haziran ayı sonunda 13,96 milyar TL’ye ulaştı. Tabii bunlar ilk yarı büyüme rakamlarımız. Ağustos ayındaki güncel rakamlarımızı paylaşacak olursak da 1 milyon 40 bin BES+OKS sözleşmesi, 340 bin sigorta poliçesi ve 16,65 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştığımızı söyleyebilirim.

Sağlık sigortaları ürünlerinin tek çatı altında toplandığı Katılım Sağlık tarafında geçen yıl haziran ayında 102 milyon TL olan prim üretimi, bu yıl 462,6 milyon TL’ye yükseldi. Hayat sigortası branşında geçen yıl Haziran’da 52,5 milyon TL olan prim üretimi 12 ayda 165 milyon TL’ye ulaştı. Ferdi Kaza sigortası branşında ise 12 aylık dönemde 20,3 milyon TL prim üretiminden 71,1 milyon TL seviyesine geldik. Sigorta tarafında haziran ayı itibarıyla 12 aylık dönemde pazar payımızı Hayat branşında yüzde 17,35’ten yüzde 28,92’ye, Sağlık branşında yüzde 60,48’den yüzde 69,07’ye, Ferdi Kaza branşında ise yüzde 12,21’den yüzde 21,06’ya yükselttik. Katılım sigortacılığındaki toplam pazar payımız ise yüzde 3,53’ten yüzde 6,37’ye kayda değer artış gösterdi.

Yılın 2. yarısında hangi başlıklara odaklanacaksınız?

BES’te geçen senenin dinamosu olan 18 yaş altı segmentteki ivme sürüyor. Çocuklarının geleceğini güvence altına almak isteyen daha çok katılımcı ailemize ulaşmak için çalışıyoruz. Ayrıca yıl içinde devreye giren EYT düzenlemesiyle emeklilik hakkı kazanan ancak çalışmaya devam edecek vatandaşlarımızın da her geçen gün daha fazla sayıda BES’e yöneldiklerini görüyoruz. Erken BES’te 23 milyonluk genç nüfusumuz ve yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsayacak EYT’liler için müşteri odaklı, fiyat avantajlı ürünlerimizle bu alanlardaki ihtiyaçları karşılamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sigorta tarafında ise büyüme çıtamızı daha yükseğe taşıyoruz. Yenilenen mobil uygulamamız katılımcılarımızdan yoğun ilgi gördü. Sağlık branşında müşteri deneyimi ve memnuniyetini artırmak için daha da kapsamlı, yenilikçi uygulamalara odaklanmış durumdayız.  

BES’in son dönemde enflasyonun üzerinde kazandırdığı görülüyor. Katılım Emeklilik fonlarının başarısı nasıl seyrediyor?

BES son 5 yıldaki performansıyla tasarrufun güvenli adresi olarak kendini kanıtladı. Yapılan araştırmalar vatandaşlarımızın yatırım yapmak için ilk sırada altın almayı, hemen ardından da BES’i tercih ettiğini gösteriyor. Dolayısıyla son yıllarda devreye giren yeni düzenlemeler ile yükselişe geçen BES ve emeklilik fonlarındaki güçlü seyrin devam ettiğini söyleyebiliriz. Katılım Emeklilik olarak 15 faizsiz fon seçeneğiyle katılımcılarımıza geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de enflasyon üzerinde getiri sağlama fırsatı sunmaya devam ediyoruz. Örneğin bu yıl mart ayında devreye aldığımız “Temettü Ödeyen Şirketler” fonumuz, 3 ayda yüzde 70 gibi yüksek bir getiri performansıyla yol alıyor. Yanı sıra daha kısıtlı bir fon havuzuna sahip olan OKS tarafında da OKS Agresif Katılım Değişken fonumuz yüzde 76’a varan bir getiri performansı gösteriyor. Sene başında yavaşlama gözlemlenen, geçen senenin getiri şampiyonu hisse senedi fonlarımız ise son 3 aydır yeniden toparlandı. Hisse Senedi Yatırım fonumuz güncel veriyle yüzde 64,5 getiri sağlamış durumda. Son olarak son bir yılda yüzde 118, son 3 ayda yüzde 62 gibi iddialı bir performans sergileyen Gençlere Yönelik Atak Katılım Değişken fonumuzu da bir diğer yüksek kazançlı fonumuz olarak örnek verebilirim. 

Sizlerin fon değişimi, fon seçimi gibi kilit noktalarda katılımcılarınıza önerileriniz neler?

Katılımcılarımızın risk algılarına uygun olacak şekilde doğru fon tercihi yapmaları ve bu tercihlerini belli periyotlar ile gözden geçirerek portföylerini düzenlemeleri, tasarruflarının büyüyüp değerlenmesi açısından önem taşıyor. Son yasal düzenlemeler sayesinde katılımcılarımız artık yılda 12 kez fon değişimi yapma hakkına eriştiler. Böylece piyasa dalgalanmalarına karşı kendilerini koruma imkanına sahipler. Bu noktada dijital kanallarımızda devreye alacağımız yapay zeka destekli Katılım Emeklilik Fon Asistanımızı kullanarak dönemin getiri performanslarını takip etmelerini, risk tercihlerine göre fonlar hakkında bilgi almalarını ve portföylerini düzenlemelerini öneriyoruz. Öte yandan, aylık olarak fon bültenleri yayınlıyoruz ve Katılım Emeklilik’in Youtube kanalında da periyodik olarak yayınlar yapıyoruz. Fon yöneticilerimiz, kısa- orta-uzun vadede fonların seyrine yönelik uzman görüşlerini paylaşarak, katılımcılarımızla son ekonomik gelişmeleri ve dikkat etmeleri gerekenleri paylaşıyorlar. Bu yayınların takip edilmesinin de çok faydalı olacağını düşünüyorum.   

EYT’liler için sunduğunuz özel emeklilik planından bahseder misiniz?

Mart ayında yasalaşan EYT düzenlemesine 6 aylık dönemde yaş ve prim şartını doldurmuş 2 milyon vatandaşımız emekli olabilmek için başvuruda bulundu. Katılım Emeklilik olarak EYT’li vatandaşlarımızın birikimlerini teminat altına alması, önümüzdeki yıllarda çifte maaş güvencesini yaşayabilmeleri için “Gelecek bugünden başlar” mottosuyla Özel Katılım Emeklilik Planımızı sunduk. Özellikle emeklilik maaşını alarak çalışmaya devam edenler için yüksek getirili bir tasarruf aracı olarak sunduğumuz bu planda, katılımcılarımız yüzde 30 devlet katkısının yanı sıra son 5 yılda piyasa ortalamasının üzerinde getiri sağlayarak tasarrufun güvenli limanı haline dönüşen üstün performanslı faizsiz fonlarımızdan faydalanabiliyorlar. Başlangıç aşamasında giriş aidatı ödemeksizin sisteme dahil olan katılımcılarımız aylık 2 bin 115 TL’den başlayan katkı payı ödemelerini 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık periyotlarla belirleyebiliyor ve ara ödemeler ile daha fazla birikim sağlama imkanı sunuyoruz. Sürecin sonunda BES emekliliğine hak kazanan katılımcılarımız birikimlerini dilerse toplu bir şekilde, dilerse düzenli maaş şeklinde alabiliyorlar. Böylece emekliliklerini maddi anlamda daha rahat bir şekilde güvenle yaşayabiliyorlar.

Son dönemde banka kanalınızla olan iş birliklerinizden ve buradaki başarınızdan söz edebilir misiniz?

Biliyorsunuz Katılım Emeklilik olarak Türkiye’deki faizsiz bankacılığın iki öncü kuruluşu olan AlBaraka Türk Katılım ve Kuveyt Türk Katılım bankalarının eşit ortaklığı temelinde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Şirket olarak öncelikle kurucu iki bankamız aracılığıyla müşterilerimize ulaşmak bizim için çok önemli ve büyük değer taşıyor. Bu iki güvenilir kurumun toplamda 670’i aşan geniş şube ağı, bize banka kanalında katılımcılarımıza ulaşabilmek adına önemli avantajlar sağlamakta. Bu doğrultuda sözleşmelerimizin yüksek oranda banka kanalıyla düzenlendiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla elbette bankalarımız bizim için ürün ve hizmetlerimizi katılımcılarımıza sunarken en temel aracı kurum olmaya devam edecek. Onlar güçlendikçe Katılım Emeklilik de güçlü büyümesini güvenle sürdürüyor.  

Emeklilik tarafında acente kanalının oldukça zayıf olduğu biliniyor. Siz burada acente gücünüzle ayrışıyor musunuz?

Katılım Emeklilik olarak 2019 yılından bu yana banka dışı alternatif kanallarla da hizmet ağımızı güçlendirmenin gayreti içindeyiz. Banka kanalında bahsettiğim rakamların yanında acente ve broker ağımız sayesinde binden fazla erişim noktasına ulaşıyoruz. Sektörde güçlü acente ve brokerlerle yaptığımız iş birliğini her geçen gün biraz daha genişletmeye çabalıyoruz. Sağlık Sigortaları, Hayat-Ferdi Kaza Sigortaları ve Bireysel Emeklilik ürünlerinin tamamında brokerlerimizin müşteri taleplerini karşılayabilir ve teklif oluşturabilir durumdayız. Fiyat, hizmet kalitesi, süreklilik konusunda rekabetçi ve yenilikçi yaklaşımımızla iş ortaklarımızın sahada elini güçlendiriyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımız ve yüksek satış sonrası hizmet kalitemizle iş ortaklarımızın her zaman yanındayız. Güçlü iş birliğimizi büyütüp, hizmet ağımızı daha da genişleterek istikrarlı büyümemizi sürdüreceğiz.

Teknolojik gelişmelerde Katılım Emeklilik’i nerede görüyoruz?

Kurulduğumuz ilk günden bu yana sektörümüzde yenilikçi teknolojilerin yaygınlaşmasında öncü olmanın gayreti içindeyiz. Pandemi ile birlikte değişen ihtiyaç ve alışkanlıklar artık kalıcı hale gelmeye başladı. Bu süreçte yoğunlaştığımız dijital dönüşüm çalışmalarımız sonucu artık katılımcılarımızın yüzde 50’sinden fazlasının internet ve mobil şubeleri kullandığını ve yaptıkları işlemlerin yüzde 35’inden fazlasını da dijital kanallar üzerinden yapmayı tercih ettiğini görüyoruz. Özellikle 18-35 yaş grubundaki katılımcılarımızın ilgisinin dijital olanaklara yoğun ilgisi bulunmakta. Dijital kanallardaki ürün portföyünün artması ile bu oranlar önümüzdeki 5-10 yıl içinde çok daha artacaktır. Dolayısıyla gerek mobil uygulamalarımız olsun gerekse internet şubemiz olsun, dijital kanalları etkin ve güvenilir şekilde işletiyoruz. Hem BES hem de sigorta alanında mobil uygulamalarımızı kullanıcı geri bildirimleri ile sürekli güncelleyerek müşteri deneyimi kalitesini artırıyoruz. Katılımcılarımız BES ürünlerine online ulaşabilirken, Katılım Emeklilik Fon Asistanını kullanarak tasarruf portföylerini diledikleri gibi düzenleyebilecekler. Öte yandan özellikle müşteri hizmetleri ve diğer iş süreçlerimizde mümkün olan her alanda otomasyon teknolojilerini kullanmaya gayret ediyoruz.