''Kaçınılmaz sağlık giderleri için sigorta en akıllıca çözüm olmakta''
''Kaçınılmaz sağlık giderleri için sigorta en akıllıca çözüm olmakta''

''Kaçınılmaz sağlık giderleri için sigorta en akıllıca çözüm olmakta''

Pandemi dönemi ile birlikte insan sağlığının önemi ve sağlıklı bir hayat sürdürmenin farkındalığı bir kez daha anlaşıldı. Gerek acil durumlarda gerekse uzun vadeli sağlıklı bir yaşam için sağlık harcamalarının kaçınılmaz giderler olduğunu belirten Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, “Pandemi dönemi ile birlikte sağlık bilincinin yeniden birinci öncelik haline geldiği bir dönem yaşadık, pandemi sonrası dönemde de bu bilincin devam ettiğini ve sigorta güvencesinin daha iyi anlaşıldığını gördük.

Türkiye genelinde kişi başına yapılan sağlık harcamalarına baktığımızda 2020 yılında 2 bin 997 TL iken bu rakam sağlık enflasyonu, COVID-19 pandemisi ve artan tedavi masraflarıyla birlikte 2021 yılında %40,3 artarak 4 bin 206 TL’ye yükselmiş durumda. 2022-2023 yıl sonu sonuçlarında ise sağlık için yapılan harcamaların giderek yükseleceği de bilinen bir gerçek” dedi.

Kişilerin ceplerinden yaptıkları sağlık harcamalarındaki artışa da dikkat çeken Gölpınar, “Hastanelerin tüm hastalardan aldığı ücretler artmış durumda. Yani kişiler tedavi masraflarını kendi cebinden ödediğinde yüksek maliyetler ile karşılaşmakta. Hanehalkları tarafından tedavi, tetkik, ilaç vb. amaçlarla kişilerin bütçelerinden yaptıkları sağlık harcamalarının 2021 yılında %40,5 artarak toplam 56 milyar 342 milyon TL’ye ulaştığını görüyoruz. Bu rakam ülke genelindeki toplam sağlık harcamalarının %15,9’una tekabül etmekte. Sağlık giderlerinin bireylerin kaçınamayacakları harcamalar kapsamında yer aldığını göz önünde bulundurursak, uygun fiyat seçenekli paketleriyle sağlık sigortasına sahip olmak günümüz için en akıllıca çözüm olmakta” açıklamalarında bulundu.

‘TSS’DE GELİŞİM TRENDİ DEVAM EDECEK’

Risk gerçekleşmeden önce sigorta güvencesine sahip olmanın gerekliliğine dikkat çeken Gölpınar, “Sigortacılık, bireylerin zor zamanlarında yanlarında olan bir hizmet. Sağlık sigortaları da bireylerin hayatlarına direkt dokunan bir alan olduğu için her zaman ayrı bir öneme sahip. Ülkemizde sağlık bilincinin artması, sağlıkta hastane hizmetlerinin gelişmesi, özel hastane sayısının artması ve her bütçeye hitap etmesi ile uygun bir seçenek olan tamamlayıcı sağlık sigortasına güven gelişmiş durumda. Bu nedenle gerek bireysel gerekse kurumsal alanda tamamlayıcı sağlık sigortasının gelişim trendinin devam etmesini bekliyoruz. Sadece bireyler için değil işverenler için de çalışana sağlanan çok faydalı bir yan hak olması açısından da önümüzdeki dönem TSS’ye gösterilen ilgi devam edecektir. Sağlık riski ile karşılaşıldığında, risk gerçekleşmeden önce bu güvenceye sahip olunması çok önem arz etmekte” ifadelerini kullandı.

“Prime odaklanılan bir dönemde olsak dahi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, her bütçeye hitap eden ekonomik paketleri, geniş hastane ağı ve poliçeye ek hediyeleri ile her zaman revaçta olan bir ürün olmaya devam edecek” diyen Coşkun Gölpınar, “Doğa Sigorta olarak Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünümüzde sunduğumuz limitsiz yatarak tedavi poliçesi, limitsiz yatarak tedavi ve ayakta hizmetler için 6 adet ekonomik paket, limitsiz yatarak tedavi ve 10 adet ayakta hizmet seçenekli toplam 3 paket ile bireysel müşterilerimize uygun poliçe seçenekleri sunmaktayız. Bunlara ek olarak A+ ürünü dediğimiz prim farkı ödenerek yatarak tedavide 10.000 TL muafiyetli özel hastanelerin de kullanabileceği ek poliçe seçeneğimiz de bulunuyor. Bireysel tamamlayıcı sağlık sigortamızda bu paketlerin hepsinde Check Up+ geniş kapsamlı diş paketi, 7/24 Medline Acil Sağlık Hizmetleri ve ambulans hizmeti olarak zengin bir paketi sigortalılarımıza hediye ederek hizmet vermeyi sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.