Online sigorta brokerliği, müşterinin piyasadaki tüm seçeneklere kolaylıkla ve doğrudan erişmesini sağlıyor
Online sigorta brokerliği, müşterinin piyasadaki tüm seçeneklere kolaylıkla ve doğrudan erişmesini sağlıyor

Online sigorta brokerliği, müşterinin piyasadaki tüm seçeneklere kolaylıkla ve doğrudan erişmesini sağlıyor

Şu anda sektör, dijital brokerlerin pazar paylarını agresif olarak büyütme aşamasına geçmek üzere oldukları bir taşma noktasında.

Bir süredir, trafik sigortası primlerinin fiyatlandırılmasına ilişkin son dönemde ortaya çıkan baskı da dahil olmak üzere birçok etken birikerek bu noktaya varılmasına sebep oldu. Sigorta şirketlerinin, dijital brokerlerin yaptığı gibi, ürünlerini daha ucuz yöntemlerle dağıtmanın yolunu bulmaları gerekiyor. Bu boşluk şu anda dijital bir deneyim sunduğunu iddia eden oyuncular tarafından dolduruluyor. Ancak bu oyuncular gerçekte müşteriden bilgilerini aldıktan sonra fiyatı offline olarak üretip ardından müşteriyi arayıp bilgilendirerek çalışıyorlar. Bu anlamda, Koalay.com sektörde fiyat verme aşamasından satın alma aşamasına kadar tam ve gerçek online brokerlik hizmeti veren tek platform.


Online sigorta brokerliği müşterinin piyasadaki tüm seçeneklere kolaylıkla ve doğrudan erişmesini sağlayarak, sigorta satın alma sürecinin kontrolünü ellerine almalarına yardımcı oluyor. Teknoloji, insana kıyasla verileri daha hızlı ve daha doğru işlediğinden; insan gücünün sebep olduğu verimsizliklerin ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Büyük ölçeklerde iş yapılabilmesini sağlıyor. Yani, bir kişi tek seferde sadece bir poliçe kesebiliyorken; online sistemler tek seferde on binlerce poliçe kesebiliyor. Teknoloji sayesinde kişisel ve finansal veriler şifrelenerek saklanabiliyor; ancak bir ofis içerisinde bilgilerin aynı güvenlik seviyesinde saklanması mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle online brokerliğin çok daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Müşteriye, acentenin ihtiyaçlarına en uygun ürünü değil, kendi ihtiyaçlarına en uygun ürünü satın alma gücünü verir.

Online Sigorta brokerliği konusunda Türk müşterilerin güven problemleri var. Bu sürecin güvenli olduğuna ve istediği kıyaslamayı yaparak tasarruf etmelerine yardımcı olduğuna dair müşterilerin eğitilmesi, bilgilendirilmesi gerekiyor. Online sigorta brokerliği alanı hakkında bilgi ve bilinç düzeyi yeterli seviyede değil. Piyasada daha fazla rekabetçi firma olmalı ve bu sayede bu eksiklik giderilmeli. Türk müşteriler, yaşadıkları güven problem yüzünden, araştırmalarını online yapmayı ancak satın alma aşamasında geleneksel, offline yöntemlerle ilerlemeyi tercih ediyorlar. Ancak genç nesillerin online satın alma hatta mobil telefonlar/uygulamalar üzerinden satın alma konusunda daha rahat olduklarını görüyoruz. Bu durum önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Türk sigorta sektöründe online sigortacılığın dinamiklerini değiştirme potansiyeline sahip.

Sigorta satın alırken online satın almanın gerçek bir kanal olarak daha fazla kabul görmesini bekliyoruz. Piyasada daha fazla rekabetçi firma olmasını bekliyoruz. Online sigorta brokerleri iyi tanınan markalar haline geldikçe bu konudaki bilinç düzeyinde artış görülmesini bekliyoruz.

Öncelikle, bir online sigorta brokeri olarak, sigorta şirketi adına pazarlama faaliyetlerini biz yürütüyoruz. Üstelik bu alanda uzun yıllara dayanan bir uluslararası deneyimden gelen ciddi bir uzmanlığımız var. Bu sistemde sigorta şirketinin servis sağlaması gereken tek bir nokta oluyor; oysa geleneksel yöntemlerde birçok sayıda temsilciye aynı anda servis sağlanması gerekiyor. Böylece, sigorta şirketlerinin pazarlama ve servis sağlama hizmetlerine ayıracağı maliyet azaldığından, ürün fiyatlarının düşürülmesi mümkün oluyor. Bu sayede bizim platformlarımızda daha rekabetçi konuma gelebiliyorlar.

Ayrıca, Koalay.com gibi bir sistemin aynı anda binlerce poliçe satabilme avantajı bulunuyor. Bu sayede sigorta şirketleri de ürünlerini çok daha düşük maliyetlerle satarak daha fazla kar edebiliyor ve sektörde daha rekabetçi konuma gelebiliyorlar.  

 

Teknoloji bilinci daha yüksek olan ve online olarak sigorta satın alma olgusuna daha açık olan genç nesiller mevcut müşterilerimizin yaşlarına eriştiklerinde, tüm sigorta şirketleri bizim gibi online platformlarda görünür olmak isteyeceklerdir.