Agito, Design Thinking ve Lean Start-up yaklaşımları ile dijital sigortacılıkta fark yaratıyor
Agito, Design Thinking ve Lean Start-up yaklaşımları ile dijital sigortacılıkta fark yaratıyor

Agito, Design Thinking ve Lean Start-up yaklaşımları ile dijital sigortacılıkta fark yaratıyor

Agito Genel Müdürü Mutlu Uğursal, şirketin 2018 yılı hakkında değerlendirmelerde bulundu. 2018 yılının ülke için zor bir süreç olduğunu hatırlatan Uğursal, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı riskleri bertaraf ederek ayrışabilecek gücünün bulunduğuna inandıklarını vurguladı. Uğursal, sıkıntıların çözümünün, her kesimin uzman olduğu alanda gayret göstererek üretimi arttırması ve yüksek kalitedeki rekabetçi ürünleri piyasaya sürmesi olduğunun altını çizdi.

Bu bağlamda Agito olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini de hatırlatan Uğursal; “2018 yılında yaşanan en önemli gelişmelerden biri hayat-emeklilik branşındaki core ürünümüz olan Life4You ile 2018 Gartner Magic Quadrant for Life Insurance Policy Administration Systems, Europe raporunda yer alan ilk ve tek Türk Sigortacılık Yazılımı şirketi seçilmiş olmamızdır. Daha önce de Celent tarafından hazırlanmış olan Policy Administration Systems Trends in the Life Insurance and Annuity Market raporunda Full Profile olarak yer alma başarısını göstermiştik. Bu anlamda yaptığımız yatırımlarla Türkiye’de daha da büyüyeceğimizi ve liderliğimizi pekiştireceğimizi gözlemledik. Gartner ve Celent gibi dünya standartlarında raporlarda yer almamız ile birlikte yeni dönemdeki ana stratejilerimiz arasında bölgesel bir oyuncu olma doğrultusunda da somut adımlar atmamızın vaktinin geldiğini gördük ve sahip olduğumuz birikimin bölge ülkelerinin pazarlarında da katma değer sağlayabileceğini deneyimledik. Bu doğrultuda %100 yerli sermayeye sahip olan Agito’yu sadece Türkiye’nin değil, bölgedeki ülkelerin sigorta sektörlerine de hizmet veren bir yazılım ve hizmet ihracatçısı yapmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

2018 yılında ana sigortacılık uygulama ve hizmetlerimizin yanı sıra ürünlere odaklanarak Uzman Çevre Sistemlere de yatırım yaptık. Özellikle Veri Ambarı (DWH), Robotic Process Automation (RPA) ve KVKK kapsamında geliştirdiğimiz Securins gibi ürünlerimiz ve danışmanlık hizmetlerimiz ile sektöre çağın gerektirdiği çözümler sunmaya devam etmekteyiz.” açıklamasında bulundu.

Uğursal, dünyada teknoloji alanında üst düzey gelişmeler yaşanmakta olduğunu hatırlatarak, doğal olarak sigorta sektörünün de bu değişimden payını aldığını belirtti. Lider sigorta şirketlerinin birçok alanda AI teknolojilerinden yararlanmaya başladığının da altını çizen Uğursal, Agito olarak gerek RPA süreçlerinin uyarlanmasında gerek Churn analizi çalışmalarında AI teknolojilerini kullanmakta olduklarını ekledi. “Dünyadaki ürün şirketlerinin ürün geliştirme süreçlerini, Design Thinking ile başlayan, Lean Start up ve Agile gibi çevik yöntemlerle ilerleten ve Devops ile canlıya alan bir döngü ile yönettiğini görmekteyiz. Biz de Agito olarak müşterilerimize hızlı ve güncel ürünler sunabilmek için bu döngüyü süreçlerimize dahil ettik.” diyen Uğursal ayrıca şunları ekledi:

“Design Thinking ile fikrin oluşturulmasını, Lean start-up sayesinde MVP bazlı ürün konsepti ile en erken safhada müşteri beklentilerini test etmeyi ve sürekli gelişmenin sağlanmasını; Agile ile de küçük ve sık yinelemelerle ürün ve hizmetlerimizi teslim ederek, geliştirme sürecini esnek hale getirmeye odaklandık. Müşteri geri bildirimlerini dinlemek ve prosese dahil etmek Agile ve Lean felsefesinin özünde yer alan unsurlardır. Bunun üzerine kurulu olan DevOps kültürü ile de işletmelerin değişikliklere cevap vermesi ve müşteri ihtiyaçlarını daha hızlı karşılaması yönünden oldukça fayda sağladığını görüyoruz. Aynı zamanda hızlı ve güncel çözümler sunması yönünden Start-up’lar da önem kazanıyorlar. Start-up yatırımlarının artmasıyla birlikte Insurtech alanında önemli gelişmeler yaşandı. Ekonomik anlamda diğer yıllara nazaran daha zor bir yıl olacağı öngörülen 2019 yılını fırsat olarak okumaktayız. Agito olarak her sene, İTÜ Çekirdek bünyesindeki Insurtech girişimlerine yatırımlarımıza devam ediyoruz. Sektörün yatırımcı oyuncusu olmaya devam ederken Insurtech ekosisteminin gelişmesi ve güçlenmesi için desteklerimizi artırmaya devam edeceğiz.”

“Modüler ürünler ile dijital sigortacılık yolunda, yeni trendleri uygulayarak önemli adımlar atacağımız bir yıl olacak”

Agito’nun 2019 yılı hedeflerinden bahseden Uğursal, özellikle ürünleşme adına yaptıkları yatırımlar ile ürün şirketine dönüşme hızlarını arttırarak, modüler ürünler ile dijital sigortacılık yolunda, yeni trendleri izleyerek ve bunları uygulayarak önemli adımlar atacakları bir yıl olduğunu açıkladı. Uğursal, 2019 yılında Türkiye pazarında büyürken bir yandan da uluslararası pazarlara açılmayı hedeflediklerini aktararak, yazılım ihracatı konusunda ürünlerimizi yurtdışında kullanmak adına tüm temel alt yapı uyumluluklarını tamamladıklarını da sözlerine ekledi.

Uğursal ayrıca şunları kaydetti: “2018 yılını bitirirken birlikte geçirdiğimiz yıllar boyunca bizlere gösterdikleri inanç ve güven için değerli müşterilerimize, tüm iş ortaklarımıza, sektör dostlarımıza ve Agito’yu bugünlere taşıyan tüm çalışanlarımıza teşekkür etmek isterim. Bunun yanı sıra Agito olarak önümüzdeki yıllarda da sektör ve sizlerle büyüme sürecimizin sürekli olması dileğiyle, 2019 yılının hepimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederiz.”