İTO Sigortacılık Meslek Komitesi TSB Başkanı Çağlar’ı ziyaret etti
İTO Sigortacılık Meslek Komitesi TSB Başkanı Çağlar’ı ziyaret etti

İTO Sigortacılık Meslek Komitesi TSB Başkanı Çağlar’ı ziyaret etti

İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Komitesi Başkanı Hüseyin Duru ve komite üyeleri, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar’ı ziyaret etti.

Ziyarette sektörün sorunları ve geleceği ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette sigorta sektörünün direkt etkilendiği ekonomik gelişmeler de gündeme geldi.

Duru, görüşmeden çok memnun kaldıklarını ve toplantının çok samimi bir havada geçtiğine vurgu yaptı. Bu görüş alışverişlerinin daha sıklıkla bir araya gelerek yapılması üzerinde anlaşıldı.

İTO Sigortacılık Meslek Komitesi’nin TSB Başkanı Can Akın Çağlar’ı ziyareti sırasında masaya yatırılan konular ise ana hatları ile şöyle: Ziyaret sırasında masaya yatırılan konular arasında acentelerin kârlılığının artırılması, zorunlu sigorta çeşitliliğinin artırılarak yaygınlaştırılması ve kontrol mekanizmasının uygulanması, satış kanalları arasındaki haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve önlenmesi yer aldı.

Değinilen diğer konu başlıkları ise teminat verilmeyen iş kollarına teminat sağlanması için kurulması planlanan riskli sigortalar havuzunun son durumu, komisyon oranlarının yükseltilmesi, tek tip acente sözleşmesi düzenlenmesinin istişare edilmesi, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu dahilinde acentelere ek sözleşme yapılmasının sıkıntılarının istişare edilmesi, sektöre fayda sağlayacak tanıtım ve reklam çalışmalarının yapılması, acentelere branş ve temel sigortacılık eğitimlerinin verilmesi için gerekli çalışmaların yapılması, sigorta sektöründeki sıkıntıların çözüme kavuşturulup sektörün büyütülmesi amacıyla paydaşların içerisinde olduğu sigorta istişare-müzakere komisyonunun kurulması için gerekli çalışmaların yapılması olarak kaydedildi.